Emeklilere özel hastane kuruluyor

  • Giriş : 10.11.2005 / 00:00:00

ZONGULDAK - Türkiye'de maas günleri çileyi en çok çeken yaslilar için ilk sosyal tesis hizmete giriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Emekliler, tesisteki kafeteryada hem maas çekebilecek, hem de oturup dinlenebilecek, arkadaslariyla sohbet edebilecek. Binanin güvenligi ise üst düzeyde saglanacak.
Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen, emeklilerin yasadiklari sikintilarinin çözümü açisindan önem arz eden tesisle kentteki önemli eksikligin giderilecegini söyledi. Türkiye'de benzeri bulunmayan tesisin insasina bir yil önce baslandigini anlatan Erkmen, "Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani Murat Basesgioglu tarafindan 16 Kasim Çarsamba günü açilmasi planlanan tesis, emeklileri uzun kuyruklardan kurtaracak olmasi nedeniyle örnek alinabilecek niteliktedir. Yaklasik 160 bin YTL'ye yapimi gerçeklestirilen iki katli binanin giris kisminda emeklilerin maas alabilecekleri bölümler, üst katta ise kafeterya olacak. Güvenligin daha kolay saglanabilecek olmasi ise, olasi dolandiricilik ve kapkaç olaylarina karsi önlem alinacak. Olusturulacak saglik birimi de emeklilere hizmet sunacak" dedi.

Türkiye Taskömürü Kurumu (TTK) Kozlu maden ocaklarindan emekli 80 yasindaki Durmus Kocadayicik, binanin hizmete açilmasini dört gözle bekliyor. Sehir merkezinin dar ve kalabalik olmasi nedeniyle maas günleri saatlerce kaldirimlarda beklediklerini hatirlatan Kocadayik, "Bundan sonra saatlerce ayakta kalmayacagimiz için mutluyum. Devletimiz sagolsun bizleri düsünüp tesis açiyor. Istedigimiz zaman gelip maasimizi çekecegiz. Arkadaslarimizla oturup rahat rahat konusacagiz." seklinde duygularini dile getirdi. Yine TTK'dan emekli Metin Kartal ise emekliler için açilan tesisin birçok açidan faydali olacagini düsünüyor.

Zonguldak'in isçi sehri oldugunu animsatan Kartal, sunlari söyledi: "Zonguldak, 150 yildir isçiligin ve emeklilerin en çok yasadigi sehir. Onbinlerce insan madende çalisti, kimi emekli oldu; kimi emekli olamadan yerin altinda canini verdi. Bu da gösteriyor ki bu kentte onbinlerce insan emekli olmus. Ölen isçilerin ailelerini de isin içine katarsak Türkiye'nin en çok emeklisi buradadir. Tesis pazaryeri ve dolmus duraklarina da yakin oldugu için çok güzel bir yerde bulunuyor. Bölgemiz için çok faydali olacagini düsünüyorum. Ve bunda emegi geçenlere tesekkür ediyorum"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious