Emeklilik hakkı kazanmayan vekillere ömür boyu maaş!

  • Giriş : 08.12.2007 / 11:16:00

Emeklilik hakkı bulunmayan milletvekillerine ömür boyu maaş bağlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çalışan-emekli dengesizliği yüzünden sosyal güvenlik sisteminde açığın her geçen yıl büyümesi nedeniyle hazırlanan ve çalışanların daha geç emekli olmalarını düzenleyen Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı ile emeklilik hakkı kazanmayan milletvekillerine ömür boyu maaş bağlanıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in, TBMM'de yaptığı sunuma göre, emeklilik hakkı bulunmayan 150 milletvekiline, tasarı yasalaştıktan sonra temsil tazminatı ödenmeye başlanacak. Bu durumda, 25 yaşında milletvekili seçilen bir kişi, en fazla 4 yıl vekillik yapıp ölene kadar, ayda, asgari ücretin üç katı maaş alabilecek. Çelik'in sunumuna göre, bu uygulamanın, bugünkü verilerle devlete maliyeti yılda 2 milyon 700 bin YTL olacak.

Her 4 yılda bir katlayacak

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda yasa ile ilgili sunum yapan Çelik, tasarının milletvekillerine getirdiği yeniliğin ayrıntılarını açıkladı.
Çelik'in verdiği bilgiye göre, tasarıyla, "Emekli aylığı almaya hak kazanmayan milletvekillerine, 30 bin gösterge rakamının memur maaş katsayısı ile çarpımından bulunacak tutarda aylık temsil tazminatı ödenecek. Bu kapsamda yaklaşık 150 milletvekili bulunurken, uygulamanın yıllık maliyeti 2 milyon 700 bin YTL olacak.

Yeni uygulamayla, 25 yaşında milletvekili seçilecek bir kişi, seçimlerin yenilenmesi için 4 yıllık süre öngörüldüğünden en fazla 4 yıl TBMM'de görev yapacak. Çelik'in Türkiye için açıkladığı, erkeklerdeki yaşam beklentisi olan 80 yaşına kadar yaşaması durumunda 51 yıl boyunca hiç çalışmadan ayda, Ocak 2008 rakamlarına göre 1480 YTL maaş alacak.

Şimdilik 150 milletvekili sözkonusu olduğundan yıllık 2 milyon 700 bin YTL olarak hesaplanan maliyet, bu nedenle her 4 yılda bir katlanarak artacak.

Çifte maaşa devam

Tasarıyla, çalışanlarla ilgili emekli olanların çalışmaları durumunda emekli aylıklarının kesilmesine ilişkin hükümler korunurken, bu konuda sadece milletvekillerine tanınan ayrıcalık sürdürülüyor. Tasarıyla, milletvekili olarak TBMM'de çalışmaya devam edenlerin aynı zamanda hem milletvekili maaşı hem de emekli maaşı almaya devam etmesine ilişkin düzenlemede değişiklik yapılmıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious