Emeklilikte yaşa takılanlar son durum 2013 - 2014 - Emeklilik haberleri

Emeklilikte yaşa takılanlar son durum 2013 - 2014 - Emeklilik haberleri.19863
07.11.2013 / 10:07:19

Emeklilikte yaşa takılanlar ne durumda? İşte emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili detaylı o haberimiz...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Son dönemlerin en güçlü eylemlerine imza atan emeklilikte yaşa takılanlar grubu, sürekli haklı seslerini duyurabilmenin peşinde. Adana eylemşnin geride bırakan EYT grubu, şimdi de 17 Kasım İzmir eylemine hazırlanıyor. Emeklilikte yaşa takılanlar grubu erken emeklilik değil, haklı emeklilik istiyor. Her fırsatta erken emeklilik değil haklı emeklilik istediklerini beyan eden emeklilikte yaşa takılanlar grubu, yepyeni eylemlerine hazırlık yapmaya devam ediyor. Son olarak Adana'da 27 Ekim tarihli bir protesto gösterisi düzenleyen inatçı grup, bu kez de İzmir'de 17 Kasım tarihli bir eyleme imza atacaklar. 

Bu arada Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu`na (DİSK) bağlı Tüm Emekliler Sendikası (Emekli-Sen), uzun süredir gündemde olan emeklilere banka promosyonu için başlattığı imza kampanyasını, Bursa'nın Mudanya ilçesinde sürdürdü.


Mudanya'da kordon boyunda bir araya gelen bir grup sendika üyesi, açtıkları stantla vatandaşları bilgilendirerek imza istedi. Emekli-Sen Bursa Şube Başkanı Günay Onayman, yaklaşık 11 milyon emeklinin maaşından bankaların büyük gelir elde ettiğine dikkat çekti. Emeklilere maaş ödeyen bankaların zorunlu müşterileri olan emeklilere promosyon vermeleri konusunun bir an önce çözülmesini isteyen Onayman, "2007 yılında çalışanlara promosyon verilmesi genelgesi çıkarıldığı halde, bugüne kadar emeklilere promosyon verilmesini sağlayamayıp, bankalarla pazarlık yapan hükümet ile çalışanların maaşlarını ödemek için birbirleriyle kıyasıya yarışan bankaları protesto ediyoruz." dedi.

Sendika üyeleri, Mudanya'da hafta sonu açılan stantta topladıkları imzaları, ülke genelinde bir ay sürecek kampanya ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na gönderileceğini kaydetti.

Öte yandan Alman Emeklilik Sigortası (DRV), yurt dışında yaşayan binlerce emekliye ölümlerinden sonra da maaş vermeye devam etmiş. Bild Gazetesi'nin haberine göre, yurt dışındaki 7 binden fazla emekli ölümlerinden sonra da maaş aldı.


Alman Emeklilik Sigortası, yurtdışında yaşayan ve emekli maaşı alan binlerce kişinin yaşayıp yaşamadığını kontrol ediyor. Nisan ayından beri yurtdışında yaşadığı belirtilen ancak form doldurmayan 7 bin 300 emekliye maaş ödemeyi durdurdu.

Almanya dışında yaşayan emeklilerin yılda bir kez yaşadıklarına belgeleyen formu emeklilik kasasına sunması gerekiyor. Yaşam belgesi sunulmayan emeklilere ödenen maaş 90 gün içerinde durduruluyor. Maaş ödemeleri durdurulan emekliden, yaşadığına dair bir belge gelmezse Emeklilik Sigortası ödeme yapmayı kesiyor.

Almanya dışında yaşayan 916 bin 450 kişi Alman Emeklilik Sigortası'ndan maaş alıyor.

TEORİK OLARAK BİR YIL ÖDEME MÜMKÜN

Teorik olarak hayatını kaybeden emeklilere fazladan bir yıl ödemenin yapılmış olabileceği belirtilirken, bunlardan kaçının dolandırıcılık olayı içinde olduğu ise tespit edilmeye çalışılıyor.

Alman Emeklilik Sigortası (DRV) Yöneticisi Herbert Schillinger maaş ödemesi yapılan ancak yaşadıklarına dair belge sunulmayan emeklilerin araştırıldığını belirterek, "Ödenen maaşların kimler tarafından alındığını araştırıyoruz. Ancak bunu tespit etmek çok zor." diye açıklama yaptı.

Bu arada Adana'nın Kozan ilçesinde din hizmetlerinden emekli olan 85 kişiye teşekkür plaketi verildi.


İlçe Müftülüğünde gerçekleşen plaket takdimi öncesi emekli din görevlilerine yönelik düzenlenen programa katılan Müftü Bilal Başoğlu, saçlarını din hizmeti yolunda ağartmış teşkilatın uçbeyleriyle böyle bir günde bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle ilçede hizmet vermiş ve emekliye ayrılmış 85 din görevlisini unutmadıklarını aktaran Başoğlu, "Katılan herkese teşekkür ediyorum. Bugüne kadar insanlığa dini hizmetler yolunda ömrünü adamış ve aramızdan ayrılan başta Efendimiz olmak üzere din görevlilerimize Allah'tan rahmet diliyorum, mekanları cennet bahçesi olsun. Şuanda aramızda olan emekli din görevlilerimize de hayırlı ve uzun ömürler diliyorum. Kapımız ve gönlümüz her zaman sizlere açıktır. Bugünkü törenimize katılan tüm değerli emekli personellerimize ve büyüklerimize teşekkür ediyorum." dedi.

Konuşmanın ardından Müftü Başoğlu, tarafından emekli din görevlilerine plaketleri takdim edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*