Emekliye yüzde 5 zam

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

Sosyal Güvenlik Yasası 1 Temmuz 2007'ye ertelendi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Anayasa Mahkemesi’nin, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile ilgili iptali sonucunda bazı düzenlemeler yapma zorunluluğuyla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Yasanının yürürlük tarihinin 1 Temmuz 2007 olarak değiştirileceğini belirten Başesgioğlu, ''Eğer bir düzenleme yapmazsak, vatandaşların sosyal güvenlik hizmeti almada büyük sıkıntıları olur. O nedenle 1 Ocak’tan önce böyle bir düzenlemenin yapılması zaruridir'' dedi.

FARK DA ÖDENECEK

Başesgioğlu, 2006 yılı için SSK ve Bağ-Kur emeklilerine fark ödenmesi konusunda da düzenleme yapılması gerektiğine işaret ederek, dönem başında memurlara yapılan artış oranı ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan artış arasında fark varsa, bunun giderilmesi konusunda Bakanlar Kurulu’nun yetkisi olduğunu hatırlattı. İptal edilen yasayla, bu konuda da bir boşluk doğduğuna işaret eden Başesgioğlu, ''Biz Bakanlar Kurulu olarak farkın verilmesi konusunda takdirimizi emekliler lehine kullanmaya karar verdik. 2006 yılında memurlara yapılan artış ile SSK ve Bağkur emeklilerine yapılan artış arasındaki 6 aylık fark, Bağkur ve SSK emeklilerine ödenecek'' dedi. 2007 yılında Bağ-Kur ve SSK emeklilerine yapılacak artış oranı konusunda da düzenleme yapılması gerektiğini kaydeden Murat Başesgioğlu, şöyle konuştu:

ESKİ YASAYA DÖNÜLDÜ

''İptal edilen yasada, 6 aylık gerçekleşen enflasyon oranında Bağ-Kur ve SSK'lılara zam yapılacaktı. Ancak bu iptal edildiği için iş, eski haline, yani 4447 sayılı yasaya göre emekli aylıklarında artış yapma durumuna döndü. Herhangi bir müdahale yapmazsak, bir ay önceki enflasyon nispetinde emeklilerimize zam yapmak gerekiyor. O da, aralık ayının enflasyon ya da TÜFE artışını ocak ayında emekli aylıklarına yansıtmak. Gördük ki, enflasyondaki bu düşüş trendi karşısında yüzde 1'den daha düşük bir TÜFE artışıyla karşı karşıyayız. Bu noktada da yeni bir düzenleme yapmaya karar verdik. Netice olarak hem Bağ-Kur ve SSK'lılara fark ödeyeceğiz, hem de 2007 ocak ayından geçerli olmak üzere yüzde 5 oranında emekli aylıklarında artış söz konusu olacak." Temmuz 2007'ye gelindiğinde, yine gerçekleşen 6 aylık enflasyon baz alınarak, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarında artış gündeme geleceğini belirten Başeskioğlu, "Şu an ifade ettiğim, 2007 yılı ocak ayında SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarında yüzde 5 artış olacak, ilaveten 2006 ikinci yarısı için kendilerine fark ödenecek” diye konuştu.

YASA KONUSUNDA KARARLILIĞIMIZ SÜRÜYOR

Bakan Başesgioğlu, düzenleme yapılması gereken bir diğer konunun sağlık yardımı ödemelerinin geri tahsili olduğunu ifade etti. ''Bizim vatandaşlarımız 5 ayrı sosyal güvenlik kuruluşundan sağlık yardımı alıyor'' diyen Başesgioglu, zaman zaman istenmeyen bazı yanlışlıklar olduğunu, Bağkur’lu bir kişinin SSK'dan sağlık hizmeti alabildiğini söyledi. Vatandaşın, sağlık primi ödediği halde diğer sosyal güvenlik kuruluşunun sağlık giderlerini tahsil etme durumunda kaldığını anlatan Başesgioğlu, bu durumda 25 bin vatandaş bulunduğunu bildirdi. Başesgioğlu, kendileri adına tahakkuk edilmiş bu sağlık giderlerini de terkin edeceklerini belirterek, bu miktarı talep etmeyeceklerini ifade etti. Anayasa Mahkemesi’nin iptal etmediği hükümlerin de sosyal güvenliğin temel taşlarını oluşturduğuna işaret eden Başesgioğlu, ''Bizim inancımız; sosyal güvenlik reformu, bu ülkenin gündeminden düşmemelidir. Hükümet olarak, bunun tüm zorunluklarına ve seçim yılı olmasına rağmen, kararlılığımız aynı şekilde devam ediyor'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious