Emin Çölaşan Hürriyet'e dönüyor!

  • Giriş : 26.08.2007 / 10:04:00

Emin Çölaşan'ın yeniden Hürriyet Gazetesine dönmesi gündemde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yaklaşık 15 gün önce Hürriyet'teki işine son verilen gazeteci yazar Emin Çölaşan’ın yeniden işine dönmesi için Aydın Doğan’a yakın bazı isimlerin devreye girdiği ve Çölaşan’ın tekrar gazeteye dönmesini sağlamak için çaba gösterdikleri öğrenildi. Bu isimlerin başında da hem Aydın Doğan’ın hem de Ertuğrul Özkök’ün çok değer verdiği bir isim olan yazar Doğan Hızlan geliyor.

Hızlan’ın gazete patronajı ile yöneticiler ve Çölaşan arasında bir köprü oluşturduğu ve ‘’Çölaşan’ın bu gazeteden ayrılması kayıptır. Nasıl olur ne yapılır bilmem ama bu kadar ayrılık yeter’’ görüşünü aktardığı öğrenildi.

KARAR SİZİN
Hızlan, gazete yönetimine fikirlerini aktarıp ‘’Karar sizin’’ dediği ve şunları söylediği öğrenildi:

"Ben Çölaşan’ı yıllardır tanırım ve severek okurum. Çölaşan bu gazete için önemlidir. Ama onu taşımak da kolay değildir. Onu sadece çok güçlü bir gazete taşıyabilir. O da sadece Hürriyet’tir. Zamanında kimler gazetelerinden ayrıldı sonra geri döndü. Hasan Pulur’u hatırlayın. Ben 50 yıldır buralardayım. Çok ayrılık çok dönüş yaşadım. Aydın Bey'i de yakından tanıdım. Birçok dönemde siyasetten ve askeri kanattan gelen isteklere direndi. (Benim yazarım özgürdür) dedi. Aydın Bey siyasi baskı ile karar vermez.’’

TEBLİGAT YAPILMADI
Öte yandan aradan 15 gün geçmesine rağmen Çölaşan’a işten çıkarıldığına ilişkin henüz yazılı bir tebligat da yapılmadı. 212 sayılı yasaya göre Çölaşan’ın iş aktinin feshine ilişkin yazılı bir belge gönderilmesi ve yasal haklarıyla ilgili hesaplamalar yapılması gerekiyor.

Çölaşan tekrar gazeteye dönmesi konusunda bazı temasların yapılmasıyla ilgili gelişmeler konusunda ‘’Benim bilgim yok. Odamı topluyorum. Şu anda bir şey de düşünmüyorum, ilerde ne olur ne biter bilemem’’ dedi.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious