Eminağaoğlu'nun yaptığına bakın?

Eminağaoğlu'nun yaptığına bakın?.8462
  • Giriş : 19.04.2009 / 13:41:00

Eminağaoğlu'nun, Ergenekon soruşturması için İstanbul Başsavcılığı'na baskı yaptığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eminağaoğlu'nun, Adalet Bakanlığı'nın uyarısına rağmen bir kısmını basına açıkladığı gizli soruşturma evrakının bazı bölümleri Cumhuriyet gazetesinde ayrıntıları ile yayınlandı. Habere göre Eminağaoğlu, Ergenekon'un 7 Ocak'ta yapılan operasyonuyla ilgili, 10 Ocak'ta gece yarısı A.A.'yı arayarak, gözaltına alınan şüphelilerin durumunu sormuş. Eminağaoğlu, bununla yetinmeyerek Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı'yı arayıp, 'saat kaçta olursa olsun şüphelilerin durumu hakkında bilgi verilmesini' istemiş. 29 Ekim 2008'de ise gazetecilerle, savcı Zekeriya Öz'ün terfisini konuşmuş. Eminağaoğlu'nun girişimleri TCK'nın 288. maddesindeki 'adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs'ten 3 yıl hapis cezası öngörüyor

Eminağaoğlu'nun bu girişimleri Türk Ceza Kanunu'nun 288. maddesindeki 'adil yargılamaya etkilemeye teşebbüs' suçu kapsamında olduğu öne sürülüyor. Maddeye göre, devam eden bir soruşturma veya davayla ilglii savcı hakim mahkemeyi etkilemek amacıyla alenen sözlü veya yazılı beyanda bulunan kişinin altı aydan 3 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Eminağaoğlu hakkındaki soruşturmayı İstanbul'da görevli bir başmüfettişin yürüttüğü belirtildi.

Cumhuriyet Gazetesi, dün, Emniağaoğlu'na yöneltilen suçlamaların bazılarını yayınladı. Bakanlık müfettişinin yürüttüğü soruşturma evrakına göre, aynı zamanda Cumhuriyet savcısı olarak görev yapan Eminağaoğlu'nun siyasi bir lider gibi Cumhurbaşkanı, Başbakan'ı eleştiren açıklamalarıyla tarafsızlığı ve saygınlığını yitirdi. Eminağaoğlu, AK Parti hakkında açılan kapatma davasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de dava açılmasını savunmuştu. Eminağaoğlu hakkındaki diğer soruşturma konularndan bazıları şöyle: 21 Mart 2008'de Kanaltürk'te İlhan Selçuk'un gözaltına alınmasıyla ilgili verdiği beyanları. 28 Ocak 2007'de Aktüel dergisine verdiği röportaj. 14 Nisan 2007'de Tandoğan Meydanı'ndaki Cumhuriyet Mitinginde yaptığı konuşma. Anayasa'nın 10 ve 42. maddelerinde yapılan değişikliğin devrim yasalarıyla bağdaşmadığına ilişkin açıklamaları. Yeni anayasa taslağının 12 Eylül'ün izlerini devam ettirdiğine dair açıklamaları.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*