Emine Nine 'İneğine' verilecek cezayı bekliyor

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

Emine Aydın isimli yaşlı kadın, ineğine bir aracın çarpması sonucu kazaya sebebiyet vermekten yüklü miktarda bir para cezasını ödemekle karşı karşıya bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eşini bir yıl önce kaybeden ve Eşen beldesinin Alaçat köyünde yalnız başına yaşayan 1937 doğumlu Emine Nine, kaza olayını şöyle anlattı: "İneğimi tarladan getiriyordum. Bir anda ineğim yuları kırdı ve elimden kaçtı. O anda ineğime yoldan geçen bir araç (pikap) çarptı. Kazayı yapan araç sahibiyle orada anlaştık barıştık. Sonra bana dava açıldığını öğrendiğim."

Yaşlı kadın, kazadan ineğinin yaralandığını belirterek, "İyileşmesi için ilaç aldım. İneğime 75 YTL' ye iğne alarak iğne yaptırdım. Kaza olalı bir ay geçti. Bana karayollarından 2 bin YTL ve sigortadan (sigorta tazminatı) bin 500 YTL para cezası gelecek. Tarlamı ve bağkur maaşımı soruyorlar. Neyim var neyim yok araştırıyorlar. Yaklaşık 3 bin 500 YTL ceza ödemekle karşıkarşıyım." şeklinde konuştu.

Yaşadıklarına bir anlam veremeyen ve Emine Nine, "İneğimin belki sucu vardı. Ama ben ne yapabilirdim ki. Kaza 2 köy yolunda oldu. Orasının karayolunun olmadığı söyledim. Bana asfalt olan her yolun karayolu olduğunu söylediler. Ben bu işi bilmiyorum. Bu hükümetin bileceği bir iş." dedi.

Bu arada yaşlı nineye Fethiye Cumhuriyet Savcılığı tarafından gönderilen ihbarnamede, 'hayvanlarını başıboş bırakma yasağına riayet etmeyerek trafik kazasına sebebiyet vermekten bin 800 YTL idari para cezasına çarptırıldığı belirtildi.

Verilen idari para cezasının tamamını kanun yoluna başvurmadan 4 taksit halinde ödeyebileceği, bu durumda kanun gereğince verilen cezanın dörtte üçü tahsil edileceği ihbarname ile tebliğ edildi.

Emine nine 31 Ekim'de aldığı tebliğden sonra Avukatı tarafından yasal süre olan 15 gün içinde itirazda bulundu. Ayrıca 2 Bin YTL'yi aşan aracın sigorta tazminatını ödemekle karşı karşıya bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious