EML mezunlarına uluslararası iş imkanı

  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00

Kütahya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nden mezun öğrenciler Avrupa standartlarında eğitim gördükleri için uluslararası çalışma imkanı bulacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

9 hafta boyunca Almanya'daki işletmelerde staj yapacak olan öğrencilere proje sonunda yeterlilik belgesi verilecek. Proje öncesinde yabancı dil eğitimi de alan öğrencilerin aldıkları yeterlilik belgesi Avrupa ülkeleri tarafından kabul görecek.

Projeyle ilgili bilgi veren proje sorumlusu Mustafa Özünlü, meslek liseleri arasında hazırlanan projeler içinde Türkiye'de ilk defa Kütahya EML'nin iki projesinin birden kabul gördüğünü söyledi. Bunun okulları için mutluluk verici olduğunu dile getiren Özünlü, "Okulumuzda eğitim verdiğimiz öğrencilerimiz gerek zeka olarak, gerekse disiplin olarak diğerlerinden farklı değil. Umarım bu tür projeler bir başlangıç olur ve dünya standartlarında yetişen öğrencilerimiz ülkemize de önemli katkılar sağlar." dedi.

"Otomasyon" adlı ikinci projede ise 15 öğrencinin yer alacağını aktaran Proje Müdür Yardımcısı Mustafa Gülmez, bu grubun ise henüz eğitim gören öğrencilerden oluştuğunu söyledi. Türk öğrencilerin başta disiplin olmak üzere yurt dışında çok takdir topladığını dile getiren Gülmez, "Avrupa'da gerek bina otomasyonlarıyla ilgili ve gerekse diğer teknik konularla ilgili yetişen öğrencilerimizin ileride ülkemiz için çok faydalı işler yapacağı kanaatindeyim. Bu arkadaşlarımız burada iş bulamasalar bile Avrupa'da çalışma imkanına sahip olacaklar." diye konuştu.

Türkiye'nin yıllar önce Almanya'ya çok sayıda vasıfsız işçi gönderdiğine işaret eden projenin sorumlusu Mustafa Özünlü, artık bugün bu tür projeler sayesinde kalifiye eleman yetişmeye başladığına işaret etti. "İşletmelerdeki Elektrik Otomasyon Sistemleri Eğitimi" adlı projede yer alan 10 öğrenci Almanya'ya gitti. Proje, yaklaşık 2 ay boyunca çeşitli işletmelerde staj görecek 10 öğrenciye, teknik bilginin yanında yabancı dil konusunda da önemli bir kazanım sağlamış olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious