Emlak işinde fırsatçılara gün doğdu

Emlak işinde fırsatçılara gün doğdu.13222
  • Giriş : 13.01.2009 / 22:40:00

Bankaya borcu olanlar evlerini büyük iskontolarla satışa vererek elden çıkarıyorlar...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ekonomik kriz Türkiye'de tüm sektörleri vurmaya devam ediyor. 'Kriz teğet mi geçti' tartışmaları sürerken, ekonomik verilerde bozulmalar devam ediyor. Sanayi üretimi durma noktasına geldi. İşsizlik hızla artıyor. Ekonomideki olumsuz gelişmelerden ağır yara alan emlak sektörü, yüksek faizlerin de etkisiyle son yılların en kötü dönemini geçiriyor.

Fırsatçılık doğdu

Konut fiyatlarındaki düşüş kiralara da yansıyor. Kiralar düştükçe ev fiyatları aşağı iniyor. Tam bir sarmal. Peki bu durum ne kadar süre devam edecek?Sektörün önde gelen temsilcileri sıkıntıları şu sözleriyle açıkladılar: '' Emlak piyasasında ne alım ne de satım yapılıyor. Emlak sektörü krizin en büyüğünü yaşıyor. Cebinde parası olupta ev almak isteyenler krizi fırsat bilip satılıkta olan evin rayiç bedelinden çok daha düşüğüne almak istiyorlar. Bunun sonucu olarak da ev sahiplerinin evlerini elden çıkarma istekleri azalıyor. Yalnız şöyle durumlarda oluyor. Bankaya borcu olanlar evlerini büyük iskontolarla satışa vererek elden çıkarıyorlar. Uyanık alıcılar ise bunu fırsat bilip evin bedelinin çok daha düşüğüne satıcıyı ikna ediyorlar. Evi ucuza alanlar ise kriz bitimini bekleyip büyük karlarla ucuza aldıkları evi satıyorlar. Bu da emlak sektöründe fırsatçılığa neden oluyor.'

Kriz kiraları da vurdu

Sektörün önde gelen temsilcileri, kriz nedeniyle kira bedellerinin normalden daha düşük olduğunu vurguladı. Ev tutacak olan kişi ilk önce fiyatta anlaştığını, fakat ertesi gün gelip aynı özelliklerdeki evi daha ucuza bulduğunu söyleyen kiracılar nedeniyle çok zor durumda kaldıklarını ve bu durumda da kiralık daire piyasasında kira bedellerinin çok dalgalı olduğunu sözlerine eklediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*