Emlak piyasasına gözaltı

Emlak piyasasına gözaltı.12432
  • Giriş : 05.08.2008 / 11:23:00

Gelir İdaresi Başkanlığı, gayrimenkul sektöründe kapsamlı bir vergi incelemesine hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son yıllarda emlak satışlarında görülen hızlı artış ve Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulunun gayrimenkul incelemelerinde ortaya çıkarılan yüksek vergi kaçağı, Gelir İdaresini, geniş kapsamlı bir sektör incelemesine yöneltti.

Çalışma kapsamında, bütün bankalardan konut kredisi kullandırdıkları kişi ve kuruluşların listeleri istendi. Bankalardan gelmeye başlayan kredi listeleri de, Veri Ambarı'na yüklenmeye başlandı.

Bu çalışmayla vergi kimlik numarası bilgileri kullanılarak, kimin, kimden konut aldığı tespit edilecek ve bunlar da listelenecek.

Tapu kayıtları kanalıyla, konut satıcılarının satış bilgilerine de ulaşılacak ve kime, ne zaman ve kaç adet satış yapıldığı belirlenecek. Bunların tapudaki satış tutarlarının da dökümü alınacak.

Bu arada konut sektöründe faaliyet gösteren müteahhitler ve diğer yükümlülerin, son dönemdeki vergi beyanları da çıkarılacak.

Bütün bu çalışmaların ardından alış ve satış bilgileri ile beyan edilen tutarlar karşılaştırılacak. Aynı şekilde, konut kredisi kullanılan bir emlakta, alınan krediyle beyan edilen satış tutarının uyumlu olup olmadığına bakılacak. Bu şekilde müteahhitlerin satış beyanlarının doğru olup olmadığı ortaya çıkarılacak.

Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi İstihbarat Merkezi'ndeki bilgilerden de yararlanılacak bu çalışmada, bütün bilgilerin derlenmesinden sonra analiz çalışmalarına geçilecek. Risk analizi olarak adlandırılan bu çalışmadan sonra beyanı ile satış rakamları tutarsızlık gösteren mükelleflerin listesi hazırlanacak. Bu listeler Vergi Dairesi Başkanlıkları ve Defterdarlıklar aracılığıyla vergi denetim birimlerine ulaştırılacak.

Denetim elemanları da, listelerde yer alan firmalar ve kişiler nezdinde, vergi incelemesi başlatacak.

Gelir İdaresi Başkanlığının emlak sektörüyle ilgili bir diğer çalışması da, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünden alınan bilgiler kullanılarak gerçekleştirilecek.

Bu çalışmada da, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün gayrimenkul alım-satım ve ipotek bilgileri analize tabi tutulacak. Veri Ambarındaki diğer bilgilerden de yararlanılacak bu çalışmada, gayrimenkul sahiplerinin ev ve işyerlerinden elde ettikleri kira gelirlerini beyan edip etmediği de sorgulanacak.

Söz konusu çalışmayla gayrimenkul piyasasında değer artış kazancı, veraset ve intikal vergisi ile katma değer vergisi yönünden riskli mükellefler de tespit edilecek. Daha sonra da, bu mükelleflerin üzerine gidilerek, yol açtıkları vergi kaçağının tahsili yoluna gidilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*