Emlak sekterüne 2 milyar dolar yatırım

Emlak sekterüne 2 milyar dolar yatırım.20505
  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Alman Eurohypo’nun Türkiye Temsilcisi Cenk Akson, “yabancı yatırımcılarlardan önümüzdeki iki yıl içinde Türkiye’de gayrimenkul sektörüne 1-2 milyar dolar yatırmayı düşünenler var’’ dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Almanya’nın en büyük bankalarından biri olan Commerzbank’ın iştiraki Eurohypo’nun Türkiye Temsilcisi Cenk Arson, bir yılda Türkiye’deki beş gayrimenkul projesine 560 milyon euro kredi verdiklerini, üç yıllık hedefe bir yılda ulaşınca, çıtayı 1,2 milyar euroya çıkardıklarını söyledi.

İKİ KAT OLUMLU BAKIYORUZ

Ticari gayrimenkul ve kamu finansmanı projelerine uzun dönemli kredi sağlayan Eurohypo’nun yaklaşık 250 milyar euroluk bilanço büyüklüğü ile Avrupa’da kendi alanında lider olduğunu vurgulayan Akson, 22 ülkede faaliyet gösterdiklerini aktardı. Kamu finansmanı ürünlerini henüz Türkiye’ye getirmediklerini belirterek, ticari gayrimenkul alanında ise ‘’Şu anda üzerinde konuştuğumuz 6-7 projemiz var” diyen Akson, şöyle devam etti: “Bunların bir kısmının kredi onay prosedürleri devam ediyor. Türkiye’ye ilk geldiğimizde üç yılda 500 milyon euroya ulaşırız diye düşünüyorduk. Bir yılda bu hedefimizi aştık. Biz Türkiye’ye diğer bankaların bakışından iki kat daha iyi bakıyoruz. Hem yüksek miktarlı, hem uzun vadeli kredi veriyoruz.” Arson, Commerzbank’ın güçlü sermaye yapısı ve reyting notundan dolayı, gerçekleşmesi konusunda soru işaretleri olan projelerin kendileri açısından elle tutulur olduğunu söyledi. Cenk Arson, sık sık yabancı yatırımcılarla toplantı yaptıklarını da anlatarak, ‘’Bunların arasında önümüzdeki bir iki yıl içinde Türkiye’de gayrimenkul sektörüne 300-500 milyon dolar yatırım yapmayı düşünenler var. Hatta 1-2 milyar dolar yatırmayı düşünenler bile var. Dolayısıyla uzun dönemde dışardan bakıldığında, birçok yabancı yatırımcının kafasında Türkiye’ye dair olumlu bir beklenti söz konusu’’ diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious