Emlak vergisi oranları artacak!

Emlak vergisi oranları artacak! .43861
  • Giriş : 22.11.2008 / 10:12:00

Emlak vergileri 2008'e göre yüzde 6 zamlı tahsil edilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Maliye Bakanlığı, vergi yasalarında yer alan çeşitli maktu vergi, istisna, had ve cezalarda 2009 yılında yapılacak artış oranını gösteren 'yeniden değerleme oranı'nı yüzde 12 olarak ilan etti. Emlak vergileri ise 2008'e göre yüzde 6 zamlı tahsil edilecek.

Maliye Bakanlığı'nın, yeniden değerleme oranına ilişkin Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

213 sayılı Vergi Usul Kanunu'na göre “Yeniden değerleme oranı, yeniden değerleme yapılacak yılın Ekim ayında (Ekim ayı dahil) bir önceki yılın aynı dönemine göre, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Üretici Fiyatları Genel Endeksi'nde meydana gelen ortalama fiyat artış oranı olarak esas alınıyor. Bu oran Maliye Bakanlığınca her yıl Resmi Gazete ile ilan ediliyor. 2009 yılı için yüzde 12 olarak ilan edilen yeniden değerleme oranı, aynı zamanda 2008 yılına ait son geçici vergi dönemi için de uygulanacak.

Vergi yasalarında yer alan çeşitli maktu vergi, istisna, had ve cezalar, her yılın başında o yıl için ilan edilen yeniden değerleme oranında artırılıyor. Bu kapsamda mesken kira gelirlerine 2008'de 2 bin 400 YTL olarak uygulanan istisna tutarları 2009'da yüzde 12 artacak. Gelir Vergisi tarifesinin gelir dilim tutarları da yüzde 12 artacak.

Veraset ve İntikal Vergisi'nde istisnalarla birlikte matrah dilim tutarları da yüzde 12 artacak. Buna göre 2008 yılında mirasçı başına 96 bin 75 YTL olarak uygulanan istisna tutarı 2009 yılında 107 bin 600 YTL'ye yükselecek.

Motorlu Taşılar Vergisi ve maktu Damga Vergisi ile pasaport, ehliyet, yargı harcı gibi maktu olarak belirlenmiş birçok harç tutarı de yüzde 12 oranında artırılacak.

Halen 600 YTL olan nihai tüketicilere yapılan satışlarda fatura yerine yazarkasa fişi veya perakende satış fişi verebilme sınırı 2009'da 670 YTL olacak. Mükelleflerin aldıkları iktisadi kıymet bedellerini amortismana tabi tutmaksızın doğrudan gider yazabilmelerine ilişkin sınır da 2009 yılında 600 YTL'den 670 YTL'ye çıkacak.

Vergi Usul Kanunu'nda belge düzenlememe, defterlere yasayla belirlenen sürelerde kayıt yapmama, vergi kimlik numarası kullanmama, ikaza rağmen aracı durdurmama, muhasebe standartlarına uymama gibi maktu tutar olarak belirlenmiş birçok ceza da yüzde 12 artacak.

EMLAK VERGİSİ YÜZDE 6 ARTACAK

Emlak vergileri ise 2008'e göre yüzde 6 zamlı tahsil edilecek. Emlak Vergisi Kanunu'nda matrahın hesabında vergi değerlerinin her yıl yeniden değerleme oranının yarısı kadar artırılarak uygulanması öngörülüyor.

Trafik cezaları, İş Kanunu ve Sendikalar Kanunu uyarınca kesilen idari para cezaları, Rekabet Kurulu'nca uygulanan para cezaları, yeminli mali müşavirlerce yapılan tam tasdik ve KDV iade tasdik işlemlerinde, alt firma karşıt incelemesine tabi tutulması gereken had, Siyasi Partiler Kanunu uyarınca, bir siyasi partiye aynı yıl içinde yapılabilecek ayni veya nakdi bağışın toplam tutarı da 2009'da yüzde 12 oranında artırılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*