Emlak vergisi zamlanıyor!

Emlak vergisi zamlanıyor!.16066
  • Giriş : 09.04.2009 / 18:24:00

Emlak vergisine esas teşkil eden arsa ve arazi metrekare birim değerleri yeniden belirleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Emlak vergisine esas teşkil eden arsa ve arazi metrekare birim değerleri yeniden belirlenecek. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan imzasıyla, emlak vergisi birim değerlerinin tespiti konusunda valiliklere, vergi dairesi başkanlıklarına ve defterdarlıklara bir genelge gönderildi. Genelgede, 2009'un, bina, arsa ve araziler için metrekare birim değer takdirlerinin yapılacağı yıl olduğu hatırlatıldı.

4 YIL GEÇERLİ

Genelgeye göre; arsa ve arazilere ait asgari ölçüde birim değer tespiti, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu gereğince kurulan takdir komisyonlarınca yapılacak. 1 Ocak 2010'dan itibaren geçerli olacak arsa ve arazi metrekare birim değerleri, takdir komisyonlarınca 17 Ağustos'a kadar belirlenecek.

Bu tarihten sonra da 15 günlük itiraz süreci başlayacak. Kararlar aleyhine 15 gün içinde vergi mahkemeleri nezdinde dava açılmamış ise değerler kesinleşecek. Takdir komisyonlarınca tespit edilecek asgari ölçüdeki arsa metrekare birim değerleri, 4 yıl süreyle geçerli olacak. Söz konusu değerler, gelecek yıllarda emlak vergisindeki yıllık artış oranı olan yeniden değerleme oranının yarısı nispetinde artırılarak dikkate alınacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*