Emlakta kriz bitti vatandaşta başladı

Emlakta kriz bitti vatandaşta başladı.12443
  • Giriş : 08.06.2009 / 11:46:00

Ekonomideki canlılık emlak sektörüne de yansıdı. İnşaat şirketleri 12 bin konutluk projeye başladı. Dibi gören kiralar ise yüzde 20 arttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İki yıldır kira ve konutta yaşanan yüzde 20 ile 40 arasındaki kan kaybı yerini yükselişe bıraktı. 2008'de yaşanan düşüşte krizin etkisi olduğu kadar kiracıların uzun vadeli kredilerle konut almaları ve ev sahiplerinin de kiralarda indirim yapmaları etken olmuştu. Ancak bu durum yerini artışa bırakmaya başladı. Piyasalardaki hareket nedeniyle bu yıl 12 bin konutluk projelerin temeli atıldı. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, emlak ofislerinde hem satılık hem de kiralıkta canlanmanın yaşandığını bununda fiyatları yukarı çıkardığını söyledi. Ateş 'Özellikle yatırımcılar ve peşin parası olup da ev almaya çekinenler ellerini cebine atmaya başladı' dedi.

KİRA ARTIŞI PİYASAYI ŞAŞIRTTI

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Işıl Dinçer de, 3 ay önce dibe vuran kiraların şimdi bazı bölgelerdei yüzde 20'lere varan oranda arttığını söyledi. Son iki ayda İMKB'de de gözlemlenen, gerek uluslararası gerek yurtiçi piyasalarda da gündeme oturan 'dibi gördük mü' beklentilerinin gayrimenkul piyasasında da bir anda iyimser bir hava beklentisine sebep olduğunu ifade eden Dinçer, bu bahar havasının gayrimenkul satışlarından önce kira rakamlarında kendisini hissettirmeye başladığını belirtti. Dinçer 'Kiralarda inanılmaz bir artış var. Sebebini henüz çözebilmiş değiliz açıkçası' diye konuştu.

KİPTAŞ'tan 10 projeye 1 milyar dolarlık yatırım

Kiptaş canlanan konut piyasasını 1 milyar dolarlık Finanskent projesi ile karşılıyor. Kiptaş, İMKB, Takasbank ve aracı kurum çalışanlarının geçmiş dönemlerde kooperatif çatısı altında toplanarak kurdukları Finanskent projesini yeniden hayata geçiriyor. Bu kapsamda Alibeyköy'deki arazide 10 değişik tipte 840 konut yapılacak. Finanskent projesindeki 300 daire, daha inşaat başlamadan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), Takasbank ve aracı kurum çalışanlarına tahsis edildi. Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, 2009 yılında 10 yeni projeyle 1 milyar dolarlık yatırıma imza atacaklarını kaydetti. 72 bin 800 metrekareye kurulacak proje 24 ay sonra sahiplerine teslim edilecek. Kiptaş'ın yaptığı 800 konutluk yeni projede fiyatlar ise 160 bin ile 690 bin lira arasında değişiyor.

Tek seferde 8 bin konut

Ülker'den Dumankaya'ya, Tepe'den Kiptaş'a ve Yeşil İnşaat'a Sinpaş'a kadar birçok önemli marka temel atmaya başladı. Dumankaya İnşaat'ın yoğun talep neticesinde kısa sürede tükenen Adres projesinde ise 3'üncü etaba başlandı. Adres 3'te fiyatlar Adres 1 ve 2'deki gibi yine 39 bin TL'den başlıyor. Yeşil İnşaat ise Beylikdüzü'nde gerçekleştirdiği 8 bin konutluk dev yaşam projesi Innovia'da 60 ay vade, yüzde 0 faizle avantajlı seçenekler sunuyor. Ayrıca 24 vade ve 0 faizle işyeri alma şansı da var. Ülker Grubu da, Sağlam İnşaat ile yeni yatırımlara imza atıyor. Sağlam İnşaat Pendik arazisinde planladığı üst gelir gruplarına yönelik lüks konut projesi için gerekli imar iznini aldı. Ülker 178 bin metrekarelik arazide 2 bin konutluk proje yapacak.

Firdevs projesinin metrekaresi 980 liraya satılıyor

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş de emlak piyasasındaki canlılığı en iyi gören profesyonellerden birisi olarak yeni bir konut projesine başladı. Beylikdüzü'nde Firdevsevleri projesinin satışına başlayan Sabri Ateş toplam 540 adet konutun yüzde 50'sini sattı. Ateş'in şirketi Wec International'ın pazarlama çalışmalarını yürüttüğü Firdevs Evleri'nde metrekare fiyatın 980 lira olduğunu söyleyen Wec International Genel Müdürü Ferit Kartal 'İnşaat sektöründe kıpırdanmanın ötesinde hareketlenme başladı' dedi. Firdevs Evleri'nin bir kooperatifle birlikte yapıldığını söyleyen Ferit Kartal 'Projeki evler, 1+1 65-70 metrekare, 2+1 evler 95-110 metrekare ve 3+1 evler de 125+145 metrekare arasında değişiyor. Firdevevleri projesi, Ağustos 2011'de sahiplerine teslim edilecek' diye konuştu.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*