Emlakta 'sıfır' faiz dönemi

Emlakta 'sıfır' faiz dönemi.12432
  • Giriş : 02.07.2008 / 16:15:00

İnşaat sektöründeki durgunluk müteahhitlik firmalarını bankalardan ucuz kredi ile satışa zorluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yıllık maliyet oranlarının yüzde 30’ları aştığı banka kredilerine nazaran, bazı projelerden 30 aya kadar faizsiz ev almak mümkün...

İnşaat sektöründe yaşanan durgunluk, fiyatlardan sonra fonlama maliyetlerini de etkilemeye başladı. Yeni proje sayısının düştüğü sektörde stokların eritilebilmesi amacıyla firmalar farklı finansman modelleri ile sıkıntıyı aşmaya çalışıyor. Yükselen faizlerin de iyice sıkıştırdığı firmalar ellerindekini satabilmek için bankalardan daha ucuza kredi faizi uygulamaya başladı.

2007 yılını 31 milyar YTL ile kapatan konut kredileri, 2008’in ilk yansında 36 milyar YTL’nin üstüne çıktı. Faizler yüzde 1.30 civarındayken aylık 1 milyar YTL büyüyen konut kredileri faizler yüzde 1.60’ın üstüne çıktığında daralmaya başladı. Faizlerin aylık yüzde 1.80’lere dayanması ise müteahhitleri yeni çözüm yollan aramaya itti.

Bulunan en etkili çözüm, eski yöntem olan "Firma içi ödeme planı" oldu. Şimdi inşaat firmaları durgunluğu aşabilmek ve nakit ihtiyaçlarını gidermek için yaptıkları projelerde konut alacak kişilere çok cazip ödeme koşullan sunuyor. Bankalardan elde edilen konut kredilerinde müşteriler yüzde 30 yıllık maliyetle kredi kullanırken, bu oran satışların artmasını amaçlayan inşaat firmaların kendi ödeme planlarında 30 aya kadar vadede sıfır faiz olarak karşımıza çıkıyor. En düşük maliyet oranlarından konut almak için bankaların kapısını çalan bir müşterinin 10 bin YTL kredi kullanması durumunda bile ödeyeceği 1 yıllık faiz 1,569 YTL. Oysa doğrudan müteahhit firma ile yapılan görüşme sonucunda aynı rakam ve vade için hiçbir faiz ödenmiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious