Emniyet, Cerrah'ı korudu

  • Giriş : 01.09.2006 / 00:00:00

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan linç girişimini “Doğru bir tutum” olarak değerlendiren Celalettin Cerrah'ı sadece üstü kapalı olarak eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan İstanbul'daki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında Lübnan'a asker gönderilmesini protesto eden 4 öğrenciye karşı girişilen linç girişimini öven İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ı üstü kapalı bir şekilde eleştirdi. Çalışkan, “Linç girişimini hiç kimsenin övmesi mümkün değildir” diyerek, burada polisin taşıdığı tutuma işaret etti. Çalışkan, polisin 4 öğrenciyi vatandaşların elinden alarak kurtardığını söyledi.

İsmail Çalışkan, haftalık olağan basın toplantısında Celalettin Cerrah'ın kamuoyunda tartışılan sözlerine ilişkin sorularını yanıtladı. Çalışkan, Celalettin Cerrah'ın açıklamalarıyla ilgili, Emniyet Genel Müdürlüğünce bir araştırma inceleme başlatılıp başlatılmadığıyla ilgili bir soruya, “Bana intikal eden bilgiye göre şu ana kadar bir araştırma inceleme yok” dedi. Çalışkan, Cerrah'ın sözlerinin yanlış anlaşıldığıyla ilgili bir açıklama yaptığına işaret ederek, “Sanıyorum kastettiği şey başkaydı. Önemli olan polisin tutumuydu. Polis vatandaşların elinden eylemcileri almıştır” dedi. Çalışkan, “Linç eylemini hiç kimsenin övmesi mümkün değildir” dedi. Linç girişimleriyle ilgili yasal bir düzenleme taleplerinin olup olmayacağıyla ilgili bir soruya ise Çalışkan, bu konuda yasal bir boşluk olmadığını söyledi.

“BOMBALAMALAR BÖLÜCÜ HAİNLERCE YAPILDI”

Son zamanlarda, özellikle turistik bölgelerde görülen bombalama eylemlerinin kimler tarafından yapıldığına ilişkin soruları yanıtlayan Çalışkan, “Bombalama olayları bölücü kalleşlerce, hainlerce yapılmıştır” dedi. Çalışkan, geçtiğimiz yıllarda da bu tür eylemlerin olduğuna işaret ederek faillerin yakalandığına dikkat çekti. Çalışkan bu tür bombalama eylemleri gerçekleştirenlerin yakalama çalışmalarının sürdürüldüğünü ifade etti. Çalışkan, iki gün önce İzmir'de bombalama hazırlığında olan bir teröristle ona yardım ve yataklık eden 5 kişinin yakalandığını da sözlerine ekledi. Çalışkan, terörle mücadelede önemli olanın bütün dünyanın birlikte hareket etmesi olduğunu ifade ederken, özellikle turistik bölgelerde terör eylemlerine karşı en üst düzeyde güvenlik tedbirlerinin artırıldığını vurguladı.

Orman yangınlarına ilişkin soruları da yanıtlayan Çalışkan, yangınların daha çok Jandarma görev alanında olduğunu, Jandarmanın ise bununla ilgili çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

İzmir Çiğli'de bir milletvekiliyle tartışan 5 polisin sürülmesini değerlendiren Çalışkan, “Bana intikal etmiş bir bilgi yok. Konu araştırılacak. Polislerle ilgili şikayet, vatandaştan, vekilden kimden gelirse gelsin incelenip araştırılır” dedi.

250'NCİ PROGRAM PASTASI KESİLDİ

Çalışkan öte yandan 2001 yılından bu yana eski Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcücü Feyzullah Arslan'la başlayan haftalık olağan basın toplantılarının 250'ncisi nedeniyle 250'nci program pastasını da kesti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious