Emniyet 20 bin polis alacak

  • Giriş : 07.03.2007 / 00:00:00

TBMM'de 20 bin polis kadrosu tahsisine ilişkin tasarı kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Genel Kurulunda, emniyet teşkilatına 20 bin polis kadrosu tahsis edilmesine ilişkin tasarı kabul edildi.

CHP Malatya Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu, halkın can ve güvenliğinin emniyet ve jandarma tarafından tesis edildiğini; 70 bin köy korucusunun da çalıştırıldığını söyledi.

Köy korucularının 20 yıldır görev yaptığını belirten Aslanoğlu, “Dünyanın hiçbir yerinde, devletin çalıştırdığı sosyal güvenliği olmayan kişi yok. İçişleri Bakanlığı, köy korucularını kaçak çalıştırıyor. Devlet, resmen kaçakçılık yapıyor. Bu, insanlık açısından bir yaradır” dedi.

CHP Kocaeli Milletvekili Salih Gün, son 1 yılda suç oranının yüzde 50 arttığını söyledi.

“Ne kadar polis yetiştirirseniz yetiştirin, suçları önleyemezsiniz” diyen Gün, suç unsurlarının ekonomik yoksulluktan kaynaklandığını savundu.

Son 5 yılda 380 polisin intihar ettiğini kaydeden Gün, polislerin özlük haklarının iyileştirilmesi, mesai saatlerinde düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

Görüşmelerin tamamlanmasından sonra milletvekillerinin sorularını cevaplandıran Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, yeni bekçilik kadrosu verilmediğini, emekliye ayrılanların bekçilik kadrosunun ise polis kadrosuna kaydırıldığını bildirdi.

Özel atlı birliklerin illerin ihtiyaçları doğrultusunda yapılandırıldığını belirten Güler, “İstanbul'da özel atlı birliklere ihtiyaç olmadığı değerlendirildi” dedi.

Hilmi Güler, polislerin lojman taleplerine ilişkin soru üzerine ise “Lojman konusunda özel bir çalışma var. TOKİ tarafından 7 bin konutun inşaatı söz konusu. Bu inşaatlar tamamlandıktan sonra TOKİ, Emniyet Genel Müdürlüğüne devredecek” dedi.

Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Eki Cetvellerin Emniyet Genel Müdürlüğüne Ait Bölümünde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanuna göre, emniyet teşkilatına 9. dereceden 20 bin yeni kadro tahsis edilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious