Emniyet 20 bin silah alacak

  • Giriş : 04.03.2007 / 00:00:00

Emniyet Genel Müdürlüğü, silah ihtiyacını karşılamak amacıyla dev bir ihale açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İhaleye son günlerde Irak'tan giren silahlarla gündeme gelen Glock'un da katılması bekleniyor. Diğer yandan Baretta, CZ, Browning gibi yabancı firmaların yanı sıra geçen yıl açılan 12 bin silah ihalesini kazanan Yavuz 16'lı da ihaleye davet edilecek. İhalenin yaklaşık 8 milyon dolarlık olduğu belirtiliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 20 bin silah alımı için yapacağı ihale 4 Nisan 2007'de gerçekleşecek. İhaleye katılacak firmalar önce Emniyet'in silah atış testine tabi tutulacak. Emniyet, geçtiğimiz yıllarda ihaleye katılan firmaların silahlarını 10 bin mermi atış testine tabi tutuyordu. Yerli firmaların bu testte zorlanması üzerine 10 bin atış testi 5 bine indirilmişti. Şimdi açılan ihalede yerli ve yabancı firmalar 5 bin atış testine tabi tutulacak.

Atışta yerli firmanın büyük başarısı

Geçen yılki ihalede Yavuz 16'lı büyük başarı göstermiş, 5 bin atış testini başarı ile geçmişti. Yavuz 16'lı, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne her biri 400 dolardan 12 bin silah satmıştı. Böylelikle Türk polisi, belinde yabancı yerine yerli silah taşımıştı. Yavuz 16'lının geçen yıl silah ihalesini her biri 400 dolardan kazanması, yabancı silah üreticilerinin de iştahını kabarttı. 400 doları iyi bir fiyat olarak değerlendiren yabancı firmaların bu yıl yapılacak ihalede kıyasıya yarışması bekleniyor. İhale şartnamesini hazırlayan üst düzey bir polis yetkilisi, son günlerde Irak'tan Türkiye'ye giriş yapan ve bazı cinayetlerde de kullanılan Glock firmasına da ihalenin açık olduğunu belirtiyor. Glock tabancasının son derece kaliteli bir silah olduğunu söyleyen yetkili, "Türk polisinin de bu silahı kullanmasını arzu ederiz. Ancak ihaleyi en düşük fiyatı veren ve testleri geçen firma kazanacaktır." açıklamasında bulundu.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 2001'de düzenlediği 40 bin tabanca alım ihalesini İtalyan yapımı 9 mm'lik Baretta kazanmıştı. Emniyet, bu silahları tanesi 190 dolardan satın almıştı. Emniyet Genel Müdürlüğü, Baretta'dan önce de 9 mm'li Çek yapımı CZ marka tabancayı her biri 258 dolardan satın almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious