Emniyet dinleme yapmamış!

  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, Tümgeneral Reha Taşkesen'in telefonlarının dinlenmesiyle ilgili emniyetin bilgisi ve ilgisinin olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kişilerin telefonları ve başka haberleşmelerinin sadece hakim kararı ile dinlenebildiğine işaret eden Çalışkan, "Emniyet Genel Müdürlüğü'nün basın yer alan konularla ilgili en ufak bilgisi ve ilgisi yoktur." dedi.

Dinleme olayı ile ilgili soruların tekrarlaranması üzerine Çalışkan, dinleme olayı ile emniyet teşkilatının uzaktan yakında hiçbir ilgisinin olmadığını tekrarladı.

Çalışkan, Genelkurmay Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü arasında son dönemde yaşananlar ilgili bir soruya ise, "İki kurum olarak çok iyi bir diyaloğumuz var. Koordine içinde çalışmalarımızı yapıyoruz. Aramızda karşı karşıya gelme konusuyla ilgili problem bulunmamaktadır. Çok koordineli bir şekilde bizdeki bilgileri ordaki bilgileri paylaşıp, üzerimize düşen konularda iyi bir işbirliği içinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz." cevabını verdi.


"DANIŞTAY BAŞKANI'NIN ARACINDAKİ KANIN, İNSAN KANI OLDUĞU KESİNLEŞTİ"


İsmail Çalışkan, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu'nun arabasında kan lekesi bulunduğu yönünde bir başvurunun bulunduğunu, kan lekesinin alındığı ve incelenmesine devam edildiğini kaydetti. Çalışkan, kanın bir insana ait olduğunun kesinleştiğini, bunun analizi yapılarak, daha sonra şüpheli bulunursa olayın ne olduğunun ortaya çıkacağını ifade etti. Çalışkan, şu ana kadar yapılan çalışmalarda önemli bir konunun olmadığının tespit edildiğini kaydetti.


"YASİN EL KADI İLE EMNİYETİN ELİNDE BELGE YOK"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından "iyi bir insan" olarak nitelenen Yasin El Kadı ile ilgili emniyetin elinde ne tür bilgilerin olduğu ve bakış açılarının ne olduğu yönündeki bir soruya ise Çalışkan, Emniyet Genel Müdürlüğü olarak bu konuda ellerinde bilgi ve belgenin olmadığını söyledi. Çalışkan, polisinin yasalara göre hareket ettiğini ve suçu varsa, suçluysa yakalar adliyeye teslim edeceğini, polisin ayrı bir bakış açısının olamayacağını kaydetti. Çalışkan, polisin kanun ve anayasanın kendisine verdiği yetkiler içerisinde yasa ve anayasa ihlali varsa yetkililere bildirdiğini belirtti.


"EMNİYET İÇİNDE BİR YAPILANMA YOK"


Emniyet teşkilatı içerisinde "tarikat yapılanması" olduğu yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Çalışkan, emniyet teşkilatı mensuplarının Anayasa'nın 2. maddesinde ifade edilen Atatürk milliyetçiliğine bağlı, laik, sosyal hukuk devletine ilklerine göre Anayasa ve kanunlarda kendilerine verilmiş yetkilerini kullandığını ifade etti. Emniyet içerisinde bir yapılanmanın sözkonusu olmadığını ve olmasının da mümkün olmadığını kaydeden Çalışkan, herkesin her konuda iddiada bulunabileceğini belirtti.

Danıştay saldırısının kamuoyuna organize bir örgüt tarafından gerçekleştirildiği yönünde emniyet tarafından yapılmasına rağmen savcı tarafından hazırlanan iddianamede, böyle birşeyin olmadığının hatırlatılması üzerine Çalışkan, organize suç örgütünün iki kişinin bir araya gelmesiyle oluştuğunu ifade etti. Çalışkan, konunuyla ilgili yargılamanın devam ettiğini belirterek, daha fazla açıklama yapamayacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious