Emniyet Genel Müdürlüğü, "çete lideri Hayal" dedi

  • Giriş : 03.07.2007 / 17:17:00

Dink'e yönelik eylem için Hayal'in grup kurarak, liderliğini yaptığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin yargılanan 18 sanığın yer aldığı iddia edilen terör örgütü hakkında Emniyet Genel Müdürlüğünden mahkemeye gönderilen yazıda, sanıklardan Yasin Hayal'in Dink'e yönelik eylem gerçekleştirmek için arkadaşlığa dayalı bir grup kurarak, liderliğini yaptığı belirtildi.

Hrant Dink cinayeti davasının görüldüğü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, yöneticilerinin Erhan Tuncel ve Yasin Hayal, üyelerinin O.S, Zeynel Abidin Yavuz, Ersin Yolcu, Ahmet İskender, Mustafa Öztürk ve Tuncay Uzundal olduğu, diğer sanıkların da bu kişilere yardım ve yataklık ettiği öne sürülen terör örgütüyle ilgili bilgi ve dokümanları İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'nden istedi.

Emniyet Genel Müdürlüğü de konuya ilişkin mahkemeye gönderdiği yazıda, sanıkların yer aldığı örgütle ilgili çeşitli bilgiler verdi. Herhangi bir terör örgütü adından söz edilmeyen yazıda, 24 Ekim 2004 tarihinde Mc Donalds'a bomba attığı belirtilen Yasin Hayal'in, 13 Mayıs 2005 tarihinde tahliye olduktan sonra “Türklüğü aşağılayıcı ifadeleri nedeniyle” Hrant Dink'e yönelik eylem gerçekleştirmek amacıyla arkadaşlığa dayalı bir grup oluşturduğu anlatıldı.

Hayal'in bu grubun içinde “lider” konumunda olduğu ve diğer kişilerin hepsine talimat verebildiği ifade edilen yazıda, Hayal nezdinde “en yetkili” olarak tanınan Erhan Tuncel'in ise diğer grupla ilgili hiyerarşik bir bağının bulunmadığına yer verildi.

HAYAL'İN CEZA EHLİYETİ TAM

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi ayrıca Erhan Tuncel'in “yardımcı istihbarat elemanı” olup olmadığı konusunda da Emniyet Genel Müdürlüğü'nden bilgi istedi.

Bu konuya ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü'nden gönderilen yazıda, Tuncel'den 17 Kasım 2004 ile 23 Kasım 2006 tarihleri arasında “haber” kaynağı olarak faydalanıldığı, 23 Kasım 2006'dan itibaren de kendisiyle görüşülmeye son verildiği bildirildi.

Adli Tıp Kurumu'ndan mahkemeye gönderilen bir başka yazıda da Yasin Hayal'in ceza ehliyetinin tam olduğu kaydedildi.

Öte yandan, yurt dışında olduğu için avukatı aracılığıyla duruşmaya katılamayacağını mahkemeye bildiren yazar Orhan Pamuk'un mahkemeye gönderdiği dilekçede, kendisinin dinlenilmesi yönünde karar alınmadan, atılı suç alenen işlendiği için sanığın cezalandırılmasının takdirini mahkemeye bıraktığını ifade ettiği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious