Emniyet Genel Müdürlüğü, yola çıkacakları uyardı

Emniyet Genel Müdürlüğü, yola çıkacakları uyardı.11135
  • Giriş : 16.06.2006 / 00:00:00

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, özel araçlarıyla yaz tatiline veya pikniğe gidecek olanlara uyarılarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çalışkan, 2005-2006 eğitim ve öğretim yılının bugün sona erdiğine işaret ederek, yaz tatili boyunca trafik yoğunluğunun artacağını düşünerek emniyet teşkilatı olarak, mevcut tedbirlere ek olarak bir takım tedbirler aldıklarını söyledi. Çalışkan, yaz aylarında tarımsal faaliyetlerin yoğunlaştığı, yurtdışından tatilini geçirmek için gelenlerle birlikte il nufüslarında ciddi artışların olduğunu, insanların günü birlik olarak pikniğe gidiş gelişlerinden dolayı trafik yoğunluğunun önemli ölçüde artığını ifade etti.

Yaz aylarında başta şehirlerarası yollarda olmak üzere trafik kazalarında önemli artışların meydana geldiğine dikkat çeken Çalışkan, "Meydana gelen kazaların sebepleri incelendiğinde, nem oranı ile aşırı sıcakların yüksek seviyelere ulaşması sonucunda fizyolojik ve psikolojik yapısı olumsuz şekilde etkilenen ve dikkati dağılan sürücülerimizin, tatil yapma arzusu ile gidecekleri yere bir an önce ulaşma isteği ile şerit ihlali, aşır hız, yakın takip, hatalı sollama başta olmak üzere bir çok kural ihlali yaptıkları görülmektedir" dedi.

Çalışkan, yola çıkacak sürücülerin havanın vereceği rehavet ile araç kullanmaktan kaynaklanabilecek yorgunluğu dikkate alarak fiziki olumsuzlukları değerlendirerek, günlük değişen hava şartlarını ve yolların yapılarını dikkate almalarının gerekli olduğunu kaydetti. Yaz aylarında mecbur kalınmadıkça saat 12.00-14.00 saatleri arasında trafiğe çıkılmamasıını isteyen Çalışkan, çıkılmak zorunda kalınması durumunda ise dikkat edilecek hususları şöyle sıraladı:

-Yolculuklar esnasında, kısa aralıklarla (100 km'de bir) molalar verilmeli, eller ve yüz yıkanmalı, bol sıvı alınmalı.

-Rahat kıyafetler giyinmeli.

-Yolculuk esnasında emniyet kemeri takılması.

-Yola çıkmadan önce yeterince dinlenilmeli.

-Taşıt trafiğinin yoğunluğu dikkate alarak yoğunluk taşımayan alternaf yolları ve güzergahları tercih ederek gideceği yol hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi toplayıp, yol güzergahı ve tahmini varış zamanın mutlaka yakınlarına bildirilmeli.

-Gözlerin güneştene etkilenmesini önlemek için araç içi güneşlikleri uygun şekilde ayarlanmalı ve mümkünse ultraviole ışınlarına karşı koruyucu özellikle bir gözlük kullanılmalı

-Uzun masefeli yolculuklarda tek başına yola çıkmamalı, direksiyon başında iken dikkatını dağıtmayacak şekilde yanındakiyle konuşmalı

-Trafik işaret ve işaretçilerine uymalıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious