Emniyet Genel Müdürü Aydıner çağrıda bulundu

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner, Avrupa ülkelerinin terörle mücadele konusunda samimi davranmaları gerektiğini, teröre destek verenlerin de zaman içerisinde zarar görebileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Aydıner, "Entelejans servislerinin terör örgütlerini pis işlerde kullanmaktan, devletler milli çıkar adıyla çifte standart uygulamaktan vazgeçmeli, terörün dini, milliyeti, coğrafyası olmadığı, insanlığın ve dünya barışının düşmanı olduğu bilinciyle ortak mücadelede yer almalıdır." dedi.
Gökhan Aydıner, 9. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde düzenlenen "Küreselleşen Terör ile Ulusal ve Uluslararası Güvenlik" başlıklı toplantıda bir konuşma yaptı. Emniyet Genel Müdürü Aydıner, terör örgütlerine karşı uluslararası işbirliğinin önemine dikkat çekerken, başta PKK olmak üzere Türkiye'nin uğraştığı terör örgütlerine verilen dış desteklere dikkat çekti. Aydıner, "Diyebilirimki PKK kadar dünyada dış desteğe mazhar olmuş başka bir terör örgütü bulmak zordur. Bu örgüte hangi ülkelerin eğitim kampları tahsis ettiği, mali yardım yaptığı, para toplamasına veya yan kuruluşlarının faaliyetine izin verdiği, örgüt başının nerelere gidip, kimlerin büyükelçiliklerinde yakalandığı hepimizin bildiği hususlardır." şeklinde konuştu. Aydıner, "Daha samimi olmak gerekiyor. Bu bilgileri veriyoruz. Roj TV ile ilgili verdiğimiz belgeler kalın bir kitap kadar oldu. Biz diyoruzki, terörle mücadele samimiyet işidir. Terörle mücadele konusunda ortak hareket etmek gerekir. Aksi takdirde onlara destek verenler de zarar görürler." dedi.

PKK Kongral-Gel terör örgütünün Avrupa'da legal-illegal faaliyetlerini "Avrupa Halk Kongresi" adlı çatı örgütün organize ettiğini açıklayan Aydıner, bunun yürütme ve denetleme organı olarak "CDK/Avrupa Kürt Demokratik Toplum Koordinasyonu" adlı oluşumun görev yaptığını söyledi. Aydıner, Avrupa'yı 4 saha ve 46 bölgeye ayıran bu kuruluşların PKK için propaganda, basın yayın faaliyetleri, eleman temini ve finans sağlama çalışmaları yürüttüklerini kaydetti.

PKK'nın basın yayın faaliyetleri için oluşturduğu "Demokratik Basın Birliği"nin 6 radyo, 3 televizyon kanalı, 2 haber ajansı, 7 gazete ve 45 dergiyi organize ettiğini dile getiren Aydıner, bu yayın organlarının 39'unun Avrupa ülkelerinde faaliyet gösterdiğini belirtti. Aydıner, "Bu yayın organlarından Danimarka'dan aldıkları lisansla Belçika, Brüksel, Polonya ve Paris'te bulunan stüdyolarda hazırlanıp yayına sokulan Roj TV, Mezopotamya TV, Mezopotamya Müzik Kanalı(MMC TV) ile Almanya'da yayınlanan Özgür Politika Gazetesi ve Serxvebun dergisi ile irtibat adresi olarak Hollanda'yı gösteren Fırat Haber Ajansı(ANF) isimleri öne çıkanlardır." dedi.

Aydıner, yine PKK'nın siyasi kanadı olan ERNK yerine kurulan CDK/Demokratik Toplum Koordinasyonu organizesinde 1 konfederasyon, 8 federasyon, 230 dernek, 137 birlik eleman temini, propaganda ve finans sağlamak için cebir ve şiddet dahil her türlü yolu deneyerek faaliyetini yürüttüğünü dile getirdi.

Gökhan Aydıner, şunları söyledi: "İkili standart uygulayan ülkeler demokrasiyi, insan haklarını, kanunları kendilerine göre yorumlayarak bahane üretebilirler. Bir başka örnek PKK terör örgütünün kurduğu ve hiçbir ülkeyi temsil etmeyen 'Kürt Kızılayı'nın faaliyetlerine izin veren 7 Avrupa ülkesidir. İnsani yardım kavramını öne sürerek örgüte dış destek sağlanıyor. Bir diğer olay biliniyor. Artık ayyuka çıktı. Fehriye Erdal olayıdır. DHKP/C'nin Özdemir Sabancı'yı öldüren canisi o kadar istememize rağmen geri verilmedi. Bu nasıl bir standarttır? Şimdi kaçmış. Kaçarsa kaçsın önemli değil. Ama onun gördüğü himaye nasıl bir anlayıştır? Bunu sormak lazım."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious