Emniyet kemeri, hayat kurtarır

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Emniyet kemeri kullanımını yüzde 100'e çıkartmak için bir kampanya başlatan Bursa Emniyet Müdürlüğü emniyet kemerinin bilinçli bir şekilde kullanımını sağlamak için harekete geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ölümle sonuçlanan kazalarda oluşan yaralanmalar incelendiğinde ise yüzde 37 ile baş-boyun yaralanmaları, yüzde 8 ile omurga ve göğüs yaralanmaları üzerinde yoğunlaştığı ortaya çıkıyor.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü Aydın Balkanlı, arka koltukta emniyet kemeri kullanmayan yolcuların yaralanma riskleri ön kotlukta oturanlardan 2 kat daha fazla olduğunu belirterek, emniyet kemeri kullanımının bu olumsuz etkileri asgariye indirdiğini kaydetti.

Alınan tedbirler ve denetimler sonucu emniyet kemeri kullanımının şehirlerarası yollarda yüksek seviyelere çıktığı, şehiriçi yollarda ise yok denecek kadar az olduğunun gözlendiğini belirten Balkanlı şunları söyledi: "Oysaki yapılan araştırma ve kaza istatistikleri, şehiriçi yollardaki kaza riskinin otoyollara nazaran 5 kat, şehirlerarası yollara nazaran ise 2 kat daha fazla olduğu gözlemlendiğinden, emniyet kemeri kullanımının şehiriçi-şehirdışı ayrımı yapılmaksızın yüzde 100'e ulaşmasını sağlamak temel amacımızdır. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 78 ve bağlı Yönetmeliğin 150'nci maddesine göre belirli sürücülerin ve yolcuların, araçların sürülmesi sırasında koruyucu tertibat (emniyet kemeri vb.) kullanmaları zorunludur. Ayrıca, 10 yaşından küçük çocukların araçların ön koltuklarında oturarak seyahat etmeleri yasaktır."

Emniyet kemeri kullanım oranının şehiriçi ve şehirdışı ayrımı yapılmaksızın yüzde 100'e ulaşması için Bursa'da bir kampanya başlattıklarını vurgulayan Balkanlı, kampanya hakkında şu bilgileri verdi: "Tüm trafik görevlilerimizce sürücü ve yolcularımıza eğitim amaçlı broşür ve stikır dağıtılarak emniyet kemerleri takma alışkanlıkları sağlanacaktır. Ayrıca, tüm okullarımızda da temel trafik kuralları ile birlikte emniyet kemerinin kullanımının önemini ile ilgili olarak, Trf.Dnt.Şb.Md. Eğitim Büro Amirliği görevlilerimizce görsel olarak konferans ve seminerler verilecektir. Yapılan bütün uyarı ve bilgilendirme kampanyalarına rağmen emniyet kemeri kullanmamakta ısrarlı davranışlar gösteren, ön koltuklarda 10 yaşından küçük çocukların seyahat etmelerine izin veren sürücü ve yolcular hakkında gerekli yasal işlem yapılacaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious