Emniyet kemeri uygulamaları başlıyor

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Trafik kazalarında ölüm ve yaralanmaların en büyük nedeninin emniyet kemeri kullanılmamasından kaynaklandığı açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye genelinde meydana gelen trafik kazalarının her yıl binlerce vatandaşın hayatını kaybetmesine, on binlercesinin de yaralanmasına veya sakat kalmasına neden olduğu yönünde açıklama yapan Erzincan Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, trafik kazalarındaki ölüm ve yaralanma oranlarının diğer ülkelerle kıyaslandığında Türkiye'de daha yüksek olduğuna dikkat çekti. Kaza sonrası ölüm ve yaralanmaların azaltılabilmesi için alınacak tedbirlerden en önemlisinin emniyet kemeri kullanılmasının alışkanlık haline getirilmesi olduğu belirtildi.

Yapılan bilimsel araştırmalarda, emniyet kemeri kullanımının, kaza sonrası araçlar içinde meydana gelen ölümlerin yüzde 45, ağır yaralanmaları yüzde 50 oranında azalttığı yönünde bilgi veren Erzincan Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, ölümle sonuçlanan kazalarda oluşan yaralanmaların incelenmesinde ise yüzde 37 ile baş - boyun yaralanmaları, yüzde 8 ile omurga ve göğüs yaralanmaları üzerinde yoğunlaştığı vurgulandı. Ayrıca arka koltukta emniyet kemeri kullanmayan yolcuların yaralanma riskleri ön koltukta oturanlardan iki kat daha fazla olduğuna değinildi. Yetkililer, "Bu nedenle emniyet kemeri kullanımı bu olumsuz etkileri asgariye indirmekte son derece etkin bir role sahiptir. Yapılan düzenlemeler, alınan tedbirler ve denetimler sonucu emniyet kemeri kullanımının, şehirlerarası karayollarımızda yüksek seviyelere çıkartıldığı, ancak şehir içi yollarda yok denecek kadar az olduğu görülmektedir. Yapılan araştırmalar ve kaza istatistikleri, şehir içi yollardaki kaza riskinin oto yallara nazaran beş kat, şehirlerarası yollara nazaran ise iki kat daha fazla olduğunu görüldü. 2918 sayılı karayolları trafik kanununun 78. ve bağlı yönetmeliğin 150. maddesine göre belirli sürücülerin ve yolcuların, araçların sürülmesi sırasında koruyucu tertibat kullanmaları zorunludur. Ayrıca 10 yaşından küçük çocukların araçların ön koltuklarında oturarak seyahat etmeleri yasaktır. Bu kanun gereği Erzincan Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, emniyet kemeri uygulamaları yapılacak." denildi.

Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, trafik kazalarındaki ölüm ve yaralanmaların asgari düzeye indirilmesi ve özellikle şehir içi trafiğindeki emniyet kemeri kullanımının yüzde 100'e çıkartılması amacıyla; araç içerisinde seyahat halinde bulunan sürücü ve yolcular ile okul servis araçlarını kullanan öğrencilerin servis araçlarında, her öğrenci için bulundurulması zorunlu olan emniyet kemerini kullanmaları, 10 yaşından küçük çocukların araçların ön koltuklarında oturarak seyahat etmemeleri gerektiği vurgulandı.

Yapılacak uyarı ve ikazlara rağmen belirtilen yasaklara uymayanlar hakkında ise 2918 sayılı karayolları trafik kanununun ilgili maddeleri gereğince yasal işlem yapılacağı açıklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious