Emniyet kemerine alışamadık

  • Giriş : 04.03.2007 / 00:00:00

Türkiye'nin 30 ilinde yapılan araştırmada trafikte araç kullananların yaklaşık yarısının sürücü koltuğuna oturduğunda kemer takmadığı ortaya çıktı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

A&G Araştırma Başkanı Adil Gür yönetimindeki araştırmaya 1174'ü kadın toplam 2 bin 376 denek katıldı.

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye'de araç kullananların yüzde 56.4'ü sürücü koltuğuna oturduğunda emniyet kemeri taktığını, yüzde 14.2'si de emniyet kemerini sadece trafik polisi görünce taktığını belirtti. Araştırmaya katılanların yüzde 29.4'lük kısmı da hiç emniyet kemeri takmadığını itiraf etti.

Polis görmeden asla
Araç kullanmayan deneklerin de yüzde 48.3'ünün emniyet kemeri takmadığı belirlendi. Araştırmanın ortaya koyduğu bir başka çarpıcı sonuç, kadınların sanılanın aksine emniyet kemerinden hoşlanmaması oldu. Hiç kemer takmadığını söyleyen kadınların oranı yüzde 23.4 iken erkeklerde de bu oran yüzde 30.8 olarak tespit edildi. Sadece polis görünce kemerini takan kadınların oranı 19.2 olarak saptandı. Erkeklerde de bu oran yüzde 12.9 olarak belirlendi.

Üniversiteliler daha bilinçli
Araştırmada, gençlerde emniyet kemeri takmama alışkanlığına yönelik oranlar da daha yüksek çıktı. 18-27 yaş arası deneklerin yüzde 32'si kemer takmadığını belirtirken, 44 yaş ve üstü deneklerde bu oran yüzde 16.2 olarak ölçüldü. Araştırmaya katılan üniversite mezunu deneklerin yüzde 73.7'si araç kullanırken kemer taktıklarını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious