Emniyet: Mafyaya boyun eğmeyin

  • Giriş : 01.09.2006 / 00:00:00

Ankara Emniyet Müdürlüğü, vatandaşları “mafyaya boyun eğmemeleri” konusunda uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ankara Emniyet Müdürlüğü, resmi internet sitesinde vatandaşlara mafya konusunda tavsiyelerde bulundu.
Mafyadan haraç verilerek kurtulunamayacağına işaret edilen yazıda, vatandaşların kazandıklarını başkalarıyla bölüşmek zorunda olmadığı kaydedildi. Yazıda, vatandaşlara mafyaya karşı şu uyarılarda bulunuldu:

“Kendilerine mafya yakıştırmasında bulunanlara boyun eğmek, kazandıklarınızdan vermek ve psikolojik olarak aşağılanmak kaderiniz değildir.

Haraç, ödemekle bitmez. Haraç isteyenlere bir kez boyun eğmeniz durumunda haraç talep edene periyodik olarak ödemede bulunmak zorunda kalırsınız. Bu talepler hiçbir zaman bitmediği gibi geçen zamanla miktarı da artar. Sonuçta sizin için taşınmaz hale gelir.

Haraç isteyene boyun eğmek sorunu çözmediği gibi yeni sorunların ortaya çıkmasına da engel olmaz. Kuzu gibi olmak merhametsizler cephesinde gedik açmaz.”

“POLİSLE İŞBİRLİĞİ YAPIN” ÇAĞRISI

Bu tür suçların, sadece polis ile kendisinden haraç istenen kişinin birlikte güven içinde çalışmasıyla önlenebileceği ve aydınlatılabileceği belirtilen uyarılarda, vatandaşların sorunlarını ve endişelerini Organize Suçlarla Mücadele biriminin tecrübeli ve eğitilmiş elemanlarına çekinmeden anlatabilecekleri kaydedildi.

Vatandaşların kendini mafya üyesi olarak tanıtan kişilere haraç vermek zorunda kalmamaları için hiç düşünmeden polise ve “155 Polis İmdat” telefonuna başvurabilecekleri belirtildi.

“HER ZAMAN YARDIMA HAZIRIZ”

Polisin gece gündüz vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak için görev başında olduğu da ifade edilen yazıda, polisin asli görevinin vatandaşın yardımıyla suçu oluşturan unsurları önlemek ve takip etmek olduğu ifade edildi.

Polisin ancak haberdar olduğu olayları takip edebildiği belirtilen yazıda, vatandaşlara şu tavsiyelerde bulunuldu:

“Bizi haberdar ediniz. Bundan dolayı, suç teşkil eden bu tür olaya maruz kalan biri iseniz mutlaka bize haber verin.
Her suç için sorunlarınızı ve endişelerinizi, sizi sizin kadar anlayacak kapasitede olan tecrübeli ve uzman mensuplarımıza güvenerek söyleyebilirsiniz. Bu nitelikteki suç teşkil eden olayların en iyi şekilde aydınlatılabilmesi, polis ile suçu teşkil eden olaylara maruz kalanların karşılıklı güven içinde çalışmasıyla mümkündür.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious