Emniyet Özel Harekât Dairesi yeniden yapılandırılıyor

  • Giriş : 17.10.2007 / 08:10:00

Özel Harekât yeniden yapılandırılıyor. Şubelerin yarısı kapatılarak yerine 'Bölgesel Harekât Üsleri' kurulacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Doğu ve Güneydoğu kırsalında terör örgütü PKK'ya dönük büyük başarı sağlayan, ancak son dönemde şehir içine çekilen polis özel harekatı yeniden yapılandırılıyor. Terörle etkin mücadele amacıyla 24 yıl önce kurulan Emniyet Özel Harekat Dairesi'nin 49 ilde görev yapan şubelerinin en az yarısı kapatılarak yerlerine 'bölgesel harekât üsleri' kurulması planlanıyor. Böylelikle açığa çıkacak özel tim, terörün yoğun olduğu kritik illerde konuşlandırılacak. İzmir, İstanbul, Malatya, Erzincan'da konuşlanan ve 'ordu komutanlıklarına benzeyen bir yapılanmaya gidildiği öğrenildi.

Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal'a sunulan rapora göre, 5 bin polisin görev yaptığı Özel Harekât Daire Başkanlığı'nın konsepti değişiyor. 49 ildeki emniyet müdürlüklerinde oluşturulan Özel Harekât şube müdürlüklerinin büyük bölümü kapatılacak. Doğu ve Güneydoğu'da terör faaliyetlerinin yoğun bulunduğu illerdeki şubeler kapsam dışı tutulacak. Açığa çıkacak özel harekât timleri; Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Mersin, Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Batman, Bingöl, Van, Kars, Iğdır, Hakkari, Tunceli, Siirt ve Tokat gibi stratejik ve kritik illerde görevlendirilecek.

İzmir, İstanbul, Malatya, Erzincan'da konuşlanan ve 'ordu komutanlıklarına benzeyen bir yapılanmaya gidildiği öğrenildi. Ordu komutanlıklarındaki özel timler için de kritik bölgelerde harekât üsleri kurulacak. Bölgesel harekât üsleri, olay yoğunluğuna göre 5 ile 7 ilden sorumlu olacak. Harekat üsleri, sorumluluk bölgesindeki bir ilde meydana gelebilecek uçak kaçırma, rehine kurtarma ya da hücre evi baskını gibi olaylara anında müdahale edecek. Harekât üslerinde Skorsky helikopter de görev yapacak. Özel timler böylelikle bir olaya en geç yarım saat içinde müdahale imkânına sahip olacak.

Nokta operasyonlar yapılacak

Özel Harekât Dairesi'nin Ankara'nın Gölbaşı ilçesindeki üssünde de hareketlilik devam ediyor. Hazırlanan proje ile üssün güçlendirilmesi planlanıyor. Öncelikle merkezde görev yapan özel harekâtçıların sayısı artırıldı. 460 olan sayı 700'e çıkartıldı. Rakamın bini bulması planlanıyor. Özel harekâtçıların, polis helikopterleri ile merkezden ihtiyaç duyulan bölgelere sevk edilerek nokta operasyonlar gerçekleştireceği öğrenildi. Geçtiğimiz günlerde Antalya'ya zorunlu iniş yaptırılan Lefkoşe-İstanbul uçağına, Ankara'dan havalanan özel harekât timleri bir saat gibi kısa bir sürede müdahale etmiş ve hava korsanlarını etkisiz hale getirmişti.

Öte yandan, 1983'te kurulan ve başarılı operasyonlarıyla kısa sürede terör örgütü üyelerinin korkulu rüyası haline gelen Emniyet Özel Harekât Dairesi'nin tarihinde ilk kez özel operasyon ve rehine kurtarma köpeği yetiştirilmeye başlandı. Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'na bağlı Köpek Eğitim Merkezi'nde özel harekât için ilk etapta 3 Alman kurdu bu amaçla eğitim programından geçirildi. 8 ay sürecek eğitimden sonra üç özel operasyon köpeği Gölbaşı'ndaki merkez üsse aldı. Operasyon köpeklerinin sayısının önümüzdeki günlerde 10'a çıkarılması planlanıyor. Operasyon köpekleri bölgesel harekât üslerinde görevlendirilerek operasyonlarda teröristleri etkisiz hale getirecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious