Emniyet PKK operasyonlarını takipte

  • Giriş : 09.02.2007 / 00:00:00

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, Fransa ve Belçika'da bölücü terör örgütüne yönelik olarak yapılan operasyonların olumlu gelişme olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü düzenlediği basın toplantısında, bölücü terör örgütüne yönelik olarak Avrupa'da bir takım operasyonların yapıldığını söyledi.
Terör örgütünün Avrupa'da yıllardır hem uyuşturucu kaçakçılığı hem de haraç toplayarak kendisine finans desteği sağladığına işaret eden Çalışkan, Avrupa'daki bazı ülkelerin bu gerçeği bildiklerini, hem mali destek hem de siyasi sığınma hakkı verildiğini vurguladı.

Çalışkan, terör örgütünün finans kaynaklarının ve Avrupa'daki faaliyetlerinin önlenmesi konusunu her platformda dile getirdiklerini ve bu yönde baskı yaptıklarını ifade etti. Terör örgütünün faaliyetlerinin sona erdirilmesi için ilgili bütün kurumların uluslararası alanda baskı yaptığına işaret eden Çalışkan, geçtiğimiz hafta içerisinde bölücü terör örgütüne yönelik olarak Belçika ve Fransa'da bazı operasyonların yapıldığını söyledi.

Çalışkan, İnterpol Daire Başkanları'nın ilgili ülkelerden bilgileri istediğini ve bu ülkelere gerekirse yardımda bulunabileceklerini ifade etti. Terör örgütüne karşı yapılan operasyonları olumlu gelişmeler olarak değerlendiren Çalışkan, "Teröre karşı işbirliğinin böyle somut adımlarla daha da artarak devam etmesini bekliyoruz. Avrupa'daki diğer ülkelerden de bu tip operasyonlara başlamalarını istiyoruz" dedi.

Terör örgütünün liderlerinin kırmızı bültenle arandığını kaydeden Çalışkan, bu kişilerin iadeleri için Adalet Bakanlığı'nın gerekli işlemi yapacağını söyledi. Çalışkan, bazı ülkelerin terör örgütü mensuplarına siyasi sığınma hakkı verdiğini, bu ülkelerin siyasi sığınma hakkı verirken daha dikkatli olmalarını istedi.

Çalışkan, operasyonlarla ilgili olarak Türkiye'nin bir heyet göndermediğini, resmi bilgiler geldikten sonra yapılacak değerlendirme sonucuna göre heyet gönderilip gönderilmemesine karar verileceğini vurguladı.

Çalışkan, Avrupa ülkelerine heyet gönderilmemesi ile Emniyet Genel Müdürlüğü'nün vekaletle yönetilmesinin ilgisinin bulunmadığını ve gerekirse hemen yurt dışına bir heyet gönderebileceğini söyledi.

KURUMLAR ARASINDA ÇATIŞMA YOK

Çalışkan, Hrant Dink cinayetiyle ilgili olarak adli yönden savcıların, idari yönden mülkiye müfettişlerinin çalışmalarının devam ettiğini, kendisinin bu noktada açıklama yapmasının mümkün olmadığını kaydetti. Konuyla ilgili kendisine bilgi gelmediğini ve bu aşamada kendilerinin bir şey söylemelerinin mümkün olmadığını kaydeden Çalışkan, olayla ilgili çok sayıda iddia bulunduğunu, cumhuriyet savcıları ve mülkiye müfettişlerinin iddialarla ilgili soru işareti kalmayacak şekilde çalıştıklarını vurguladı.

Çalışkan, Hrant Dink cinayeti sonrasında yaşananlarla ilgili olarak kurumlar arasında bir çatışmanın söz konusu olmadığına işaret ederek, "Bunları yayanlar art niyetli kişilerdir. Biz gayet güzel bir şekilde çalışmalarımımızı sürdürüyoruz. Hiç bir şekilde aramızda çatışma yoktur" dedi.

Müfettiş raporlarının bitip bitmediği yönünde bir bilgisinin bulunmadığını kaydeden Çalışkan, müfettişlerin çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti. Hrant Dink cinayeti ile igili ihmalin olup olmadığı yönündeki bir soruya ise Çalışkan, soruşturmanın bitmediğini, ihmal olup olmadığı ve sorumluların olup olmadığının belirlenmesi için müfettişlerin çalıştığını kaydetti.

Çalışkan, okul önlerinde ciddi güvenlik önmeleri alacaklarını söyledi. Çalışkan, yarı yıl tatili dönüşlerinde yaşanacak trafik kazalarına karşı sürücüleri uyardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious