Emniyet teşkilatında yeni dönem

Emniyet teşkilatında yeni dönem.14159
  • Giriş : 19.05.2009 / 09:19:00

Emniyet'in Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) birimleri internet üzerinden görüşmeyi sağlayan kriptolu özel masa telefonu kullanmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Aynı uygulamanın kısa süre sonra terör ve asayiş birimlerinde de yaygınlaştırılması düşünülüyor. Yasadışı dinlemenin sürekli tartışıldığı şu günlerde Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı ilginç bir teknolojik yeniliğe gitti. Daire, illerdeki KOM şubelerine internet üzerinden görüşmeyi sağlayan kriptolu özel masa telefonu gönderdi.

Emniyet, telekulak mağduru olmamak için iletişimde dünya devi olan Ericsson'la anlaştı. Kriptolu telefonların kullanımı için merkezde özel bir santral kuruldu. Önümüzdeki günlerde devreye girecek olan santral sayesinde, polisler operasyonlara ilişkin görüşmelerini, emniyetin bilgi bankası olarak kullandığı 'Polnet' üzerinden gerçekleştirecek. Ericsson Dialog 5446 ve 4425 model kriptolu telefonlar, iki ayrı kullanıcının yaptığı görüşmeyi, özel santral üzerinden anahtarladıktan sonra kişilere ulaştıracak. Böylece yapılan görüşmelerin dinlenme olasılığı ortadan kalkacak. Türkiye'de henüz yaygın olarak kullanılmayan ancak KOM Daire'nin tüm birimlere gönderdiği IP telefonlardan mesaj da atılabilecek. Aynı şekilde mesajlar da kriptolu santral üzerinden geçeceği için takibe takılmayacak. Öte yandan IP telefonlar üzerinden yapılan görüşmeler ve mesajlaşmalar istenildiği takdirde santral üzerinde kayıt altında tutulabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*