Emniyet Teşkilatı'ndan 'MSN' uyarısı

Emniyet Teşkilatı'ndan 'MSN' uyarısı.13902
  • Giriş : 23.06.2009 / 17:36:00

Balıkesir Emniyet Müdürlüğü, "Messenger" kullanıcılarını hesaplarının çalınmasına yönelik uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Balıkesir Emniyet Müdürlüğü'ne ait www.balikesir.pol.tr isimli web sayfasını 100 bin kişi ziyaret etmiş. Vatandaşlara uyarılarda bulunan Balıkesir Emniyet Müdürlüğü''nün sitesinde, internet kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri haline gelen messenger hesaplarının çalınması ile ilgili bilgiler veriliyor.

Balıkesir Emniyet Müdürlüğü'nün resmi web sayfasında verilen bilgilerde, "MSN" şifrelerinin genelde bir yazılım aracılığıyla gönderilen ileti ekinde bir dosyanın kabul edilmesi neticesinde, 'trojan', 'keylogger' gibi zararlı yazılımlarla ele geçirilebildiği, ayrıca, 'Haberi gördün mü, girip okusana' veya 'senin için bak ne hazırladım' tarzı ilgi çekici söylemlerle kurbanların hazırlanan sahte web sayfasına yönlendirilip MSN şifrelerini yazmalarının sağlandığına dikkat çekildi.

Bu işlemin gerçek bir hizmet olduğunu düşünen kurbanların, şifrelerini şüphelenmeden yönlendirilen sayfaya girmesi neticesinde bilgilerin hackerların eline geçtiği bildirildi.

Bu şekilde MSN şifresi elde edilen kurbanın hesabına girilerek irtibat listesindeki diğer kişilerin de benzer yöntemlerle şifrelerinin çalındığını hatırlatan Balıkesir emniyeti, alınacak önlemler ile internet dünyasında yüzde 100 güvenliğin hiçbir zaman sağlanamayacağının unutulmaması gerektiğini vurguladı.

Messenger kullanıcılarının şifrelerini ve bilgilerini sürekli güncellemeleri gerektiği belirtilen sanal ortamdaki uyarılarda şu tavsiyelerde bulunuluyor;

"MSN şifresi, en az 10-12 haneli olarak belirlenmeli ve rakamların yanında harfler ve semboller de kullanılmalıdır. Parolanız, köpeğinizin adı veya en sevdiğiniz film kahramanının adı, çocuğunuzun adı, doğum tarihi, arabanızın markası, plakası gibi kolay tahmin edilebilecek bir şekilde olmamalıdır. MSN adresleri için seçilen gizli soru MSN hırsızlarının cevabını bulamayacağı zor bir soru olmalı ve soruya verilen cevap unutulmamalıdır.

Gerekirse soru ve cevap bilgisayar dışında farklı bir ortama kaydedilmelidir. Kontör, şifre istekleri ile kredi kartı numarası ve internet hesap bilgisi veya banka hesap bilgisi gibi taleplere şüpheyle yaklaşmalıdır.

Chat ortamında tanışılan kişilere şahsınız, aileniz, adres, telefon, işiniz gibi konularda şahsi bilgilerinizi vermekten sakınınız. Listenizdeki birisinden emin olmadıkça dosya kabul etmeyiniz. Gerçek kişi olduğundan emin olmadıkça kişi listenize kimseyi eklemeyiniz. MSN kişi kartlarına gerçek resimlerinizi ve bilgilerinizi girmeyiniz."

KONTÖR DOLANDIRICILARINA DİKKAT

Balıkesir Emniyet Müdürlüğü, vatandaşları kandıran kontör dolandırıcılarına karşı da bazı uyarılarda bulundu. Kendilerini asker, hakim ve savcı olarak tanıtan dolandırıcıların vatandaşları arayıp, "Cep telefonunuz teröristler tarafından kullanılıyor, size yüklü bir fatura gelecek bu kişileri tespit etmemiz için bize kontör yollayın" şeklindeki oyunlarına gelmemeleri istendi.

Dolandırıcıların bir başka yöntem olarak da cep telefonlarına, "Ödül kazandınız" şeklinde mesaj atılıp, ardından da kontör şifresi istediklerini belirten yetkililer bu kişilere hiçbir şekilde itibar edilmemesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*