Emniyet’e göre Yeşil yaşıyor

Emniyet’e göre Yeşil yaşıyor.7588
  • Giriş : 18.02.2006 / 00:00:00

Beşiktaş’ta düzenlenen haraç operasyonuyla yeniden tartışılmaya başlanan ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım konusunda farklı açıklamalar geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Operasyonda oğlu Murat Yıldırım yakalanırken, Yeşil’in kaçtığı ileri sürülmüş, ancak İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah bu iddiayı yalanlamıştı. İstanbul Valisi Muammer Güler, ‘Yeşil’in yaşayıp yaşamadığı konusunda herhangi bir bilgiye sahip olmadıklarını söylerken, Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, haftalık basın bilgilendirme toplantısında tartışmalara açıklık getirdi. ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım’ın öldüğüne dair devletin kayıtlarında bir bilgi ve belgenin bulunmadığını vurgulayan Çalışkan, bu kişinin mahkeme kararlarına göre aranmasının sürdüğünü kaydetti. Bir gazetecinin ‘Sizin bu açıklamanızdan Yeşil’in yaşadığı sonucunu çıkarabilir miyiz?’ sorusunu ise Çalışkan şöyle cevapladı: “Eldeki bilgilere göre öyle, size göre nasıl?”

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın İstanbul’daki operasyonda kıl payı kaçtığı yönündeki haberlerin asılsız olduğunu belirterek, “Böyle bir olay yok.” dedi. “Yeşil sağ mı?” şeklindeki bir soruya ise Çalışkan, şahsın öldüğüne dair devletin arşivinde herhangi bir bilgi ve belgenin bulunmadığı şeklinde cevap verdi. Çalışkan, adli mercilerin arama kararına istinaden Mahmut Yıldırım’ın arandığını belirtti. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın ‘Yeşil’in öldüğü’ yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine Çalışkan, “Yanlış bir değerlendirme olabilir. Bugün kendisi konuya açıklık getirecek.” karşılığını verdi. Bir başka gazetecinin, ‘Polise göre Yeşil yaşıyor anlamı çıkarıyoruz. Bu doğru mu?’ yönündeki soruya da Çalışkan, “Bizdeki bilgilere göre öyle, size göre nasıl?” diye cevap verdi.

İstanbul Valisi Muammer Güler, Yeşil’in 10 yıldır yaşadığına dair bir bilginin olmadığını, konunun çok speküle edildiğini söyledi. Vali Güler, “Kaynağı belli olmayan, bizden kaynaklanmayan bir bilgidir. Böyle bir şahısla ilgili operasyon yapılmamıştır. Kaldı ki, ‘operasyondan 15 dakika önce kaçtı’ değerlendirmelerine katılmak mümkün değil. Bunlar esasen yorum olarak da hatalı.” dedi.

Bu arada Susurluk Davası hakimi Sedat Karagül, ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım’ın zeki bir insan olduğunu, kolayca yakalanamayacağını söyledi. Yeşil’in yaşadığına inandığını belirten hakim, “Yeşil’i yarım saat arayla kaçırdık haberleri doğru değil. Bu adam uzun yıllar yakalanamadı. Uyanık, zeki bir adam. Oğluyla, eşiyle temasa geçmesi mümkün değil.” dedi. Bir kişinin resmi olarak ölü olması için nüfus kaydının düşmesinin ya da cesedinin olması gerektiğine dikkat çeken Karagül, “Yeşil’in yurtdışında yaşadığını tahmin ediyorum.” diye konuştu. Basında çıkan Yeşil’in kaçtığına ilişkin çıkan haberleri duyunca çok şaşırdığını kaydeden Karagül, Yeşil’in ortaya çıkmasının mümkün olmadığını savundu. Büşra Erdal, İstanbul

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious