Emniyet'ten canlı bomba alarmı

Emniyet'ten canlı bomba alarmı.14775
  • Giriş : 22.05.2009 / 08:09:00

PKK'lı teröristlerin kullandıkları sahte kimlikleri deşifre eden Emniyet, il emniyet müdürlüklerine uyarı yazısı gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 'Türkiye'nin birinci sorunu, mutlaka halledilmeli' dediği, Kürt meselesi konusunda Ankara, 'açılım' yapmaya hazırlanıyor. Terör örgütü ise olumlu süreci baltalamak için harekete geçti. Polis, PKK'nın sansasyonel eylemler gerçekleştirmek için Irak'ın kuzeyinde eğittiği 3 'canlı bomba'yı illegal yollardan Türkiye'ye soktuğunu tespit etti.

Yazıda, 'canlı bomba'ların Şanlıurfa'nın Bozova ilçesinin üç ayrı köyünde nüfus kaydı bulunan kişilerin kimlik bilgilerine göre hazırladıkları sahte kimlikleri kendi fotoğraflarını yapıştırarak kullandıklarına dikkat çekildi. PKK'lıların 1983 doğumlu M.T., 1972 doğumlu S.Y. ile 1981 doğumlu Y.T. adına hazırlanan sahte nüfus cüzdanları ile dolaştığı kaydedildi. Emniyet'in uyarısı üzerine başta Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Mersin, Diyarbakır ve Van olmak üzere tüm iller alarma geçirildi. Canlı bombaların taşıdıkları sahte nüfus cüzdanlarının bilgileri terörle mücadele ve istihbarat birimlerine dağıtıldı. Polis, teröristleri etkisiz hale getirmek amacıyla operasyonlar düzenliyor.

İstihbarat birimleri, adlarına sahte nüfus cüzdanı düzenlenen Şanlıurfalı üç genç hakkında geniş bir soruşturma yürüttü. Araştırmada söz konusu kişilerin terör örgütü ile ilişkisinin bulunmadığı anlaşıldı. Şanlıurfalı 3 masum genç adına bombalı saldırı planlayan terör örgütü PKK'nın açıkladığı 'eylemsizlik' kararının ise taktik olduğu ortaya çıktı. Emniyet Genel Müdürlüğü, nisan ayında terör örgütünün Güneydoğu'da faaliyet gösteren 3 canlı bombayı 'provokatif' eylemler için büyük şehirlere kaydırdığına ilişkin il emniyet müdürlüklerini 'teleks'le uyarmıştı. Bu uyarıdan bir gün sonra eski adalet bakanı Hikmet Sami Türk'e, Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi girişinde kadın canlı bomba tarafından suikast girişiminde bulunulmuştu. Didem Akman adlı DHKP-C'li, üzerinde yaklaşık bir kiloyu bulan bombayı patlatamadan Türk'ün korumalarınca etkisiz hale getirildi. Canlı bombaya gözcülük yapan Serkan Onur Yılmaz da Ankara'dan ayrılmak üzereyken bir otobüs firmasında gözaltına alınmıştı.

Canlı bomba uyarısı eski Bakan Türk'e saldırıyı önlemişti

Emniyet, 28 Nisan'da da canlı bomba uyarısı yapmıştı. Bu uyarıdan bir gün sonra Bilkent Üniversitesi'nde eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'e yönelik bombalı saldırı eylemi gerçekleşti. Didem Akman adlı DHKP-C'li terörist, üzerindeki bombayı patlatamadan Türk'ün korumaları tarafından etkisiz hale getirilirken, sal- dırgana gözcülük eden örgüt üyesi ise Ankara'dan ayrılmak üzereyken yakalandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*