Emniyetten dolandırıcılığa karşı öğütler

  • Giriş : 20.10.2006 / 00:00:00

Ankara Emniyet Müdürlüğü yetkilileri vatandaşları dolandırıcılık olaylarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara Emniyet Müdürlüğüne arabasını satın almak isteyen kişilerce dolandırıldığını bildiren bir vatandaşın başvurusu üzerine çalışma başlatan Asayiş ekipleri, Deniz Y.'yi dolandırıcılık olayına karıştığı iddiasıyla gözaltına aldı.

Emniyete götürülerek ifadesi alınan Deniz Y. dolaylı yoldan tanıdığı kişilerin, kendisi üzerine araba alınmasına izin vermesi durumunda bin YTL vereceğini söylediklerini ve bunun üzerine de teklifi kabul ettiğini anlattığı öğrenildi.

Emniyete dolandırıldığını belirterek başvuran ve kimliği gizli tutulan vatandaş ise, Deniz Y. ve beraberindeki kişilerle noterde buluştuğunu ve arabayı devrederek 15 bin YTL aldığını, kalan parayı almak için söz konusu kişilerin evine gittiğini söyledi. Vatandaş, burada silah ve bıçak tehditi ile elindeki paranın da alındığını iddia etti.

Olayla ilgili soruşturmaya devam eden Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, kimlikleri tespit edilen 3 kişinin yakalanmasına çalışıldığını belirtti.

EMNİYETTEN ''DİKKATLİ OLUN'' UYARISI

Konuyla ilgili vatandaşları uyaran emniyet yetkilileri ise ev ve araba satışlarında dolandırılan vatandaşların durumunun mahkemelerde ''ticari anlaşmazlık'' olarak yorumlandığını, vatandaşların dikkatli olmadıkları takdirde kaybettikleri mallarını geri almak için uzun süreli uğraş vermeleri gerektiği hatırlatıldı.

Yetkililer, vatandaşları, mağdur olmamaları için paranın tamamını almadan kesinlikle devir işlemlerini yapmamaları, paranın bir kısmını almaları durumunda ise kalan bölümünü almak için tanımadığı kişilerin evlerine gitmemeleri konularında uyardı.

Devir işlemleri için banka ve tapu dairelerine giden kişilerin ise çevrelerindeki insanlara karşı çok dikkatli olması gerektiğini hatırlatan yetkilileri, toplu parayı yalnız başlarına taşımamalarını tavsiye etti.

Meydana gelen dolandırıcılık olaylarından örnek veren emniyet yetkilileri, dolandırıcı ve kapkaççıların takip ettikleri kişilerin arabalarının lastiklerini indirdiğini ve lastikle uğraşan vatandaşların bir anlık dikkatsizliğinden faydalanarak değerli eşya ve paralarını alarak kaçtıklarını söyledi.

Yetkililer, böyle bir durumla karşılaşan vatandaşların arabalarının lastiklerini inik olarak görmeleri durumunda tekrar çıktıkları binaya girmelerini ve polisi aramalarını tavsiye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious