Emniyetten polise kaçakçılık dersi

  • Giriş : 18.11.2007 / 10:57:00

Uyuşturucu tacirlerinin kaçakçılıkta Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini Batı illeri ile Avrupa'ya sevkiyatta merkez olarak kullanmasının önüne geçmek amacıyla emniyet yeni bir çalışma başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Mücadele Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan Türkiye Uluslararası Uyuşturucu ve Organize Suçlarla Mücadele Akademisi'ne (TADOC) bağlı uzman eğiticiler, Doğu'daki polislere 'kaçakçılık dersi' vererek uzman ekip oluşturmaya başladı.

Özel eğitimlerde, uyuşturucu, silah, nükleer madde ve tarihi eser kaçakçıları, kalpazan ve sahtecilik yapanlar, dolandırıcılık ve organize suç şebekeleri mensuplarının fiziki takibinin nasıl yapılması gerektiği a'dan z'ye anlatılıyor.

Terör olaylarının yoğun yaşandığı Doğu ve Güneydoğu'da, kaçakçılık da bir meslek haline geldi. Uyuşturucudan silaha, sigaradan elektronik eşyaya kadar birçok alanda kaçakçılık yapılıyor. Özellikle Kuzey Irak'tan sokulan kaçak ürünlerin, bölge üzerinden batı illeri ile Avrupa ülkelerine sevkiyatı yapılıyor. Diyarbakır, Şırnak ve Mardin başta olmak üzere bölge illerine tecrübeli ve başarılı polislerin atanmasıyla 2007 yılında yapılan başarılı operasyonlarda, yüklü miktarda uyuşturucu ve silah ele geçirildi.

"KAÇAKÇILIKTA BÖLGENİN ÜS OLARAK KULLANILMASI ÖNLENECEK"

Emniyet, kaçakçılıkta bölgenin üst olarak kullanılmasını önlemek amacıyla yeni bir uygulama başlattı. Yurt dışında yabancı polisleri eğiten TADOC bağlı uzman eğiticiler, şimdi de Doğu'daki polislere 'kaçakçılık dersi' veriyor. Van, Mardin, Batman, Şırnak, Şanlıurfa illeri başta olmak üzere bölgedeki emniyet müdürlüklerinin kaçakçılık ve organize suçlar şube müdürlüğü ekipleri, eğitimden geçiriliyor.

Diyarbakır'da iki ay önce başlanan kursların ekipleri, iki haftada bir değişiyor. 24 saat esaslı eğitimi ise, yurt dışında sürekli yabancı meslektaşlarına ders veren Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Mücadele Şube Müdür Yardımcıları Şamil Kaya ve Yakup Saygılı veriyor. Özel eğitimlerde, uyuşturucu, silah, nükleer madde ve tarihi eser kaçakçıları, kalpazan ve sahtecilik yapanlar, dolandırıcılık ve organize suç şebekeleri mensuplarının fiziki takibinin nasıl yapılması gerektiği a'dan z'ye anlatılıyor.

"TÜRK POLİSİ ÇOK BAŞARILI"

Kurslarda suçların ortaya çıkarılmasında telefon dinleme tekniklerinden uydu takibine kadar son derece gelişmiş teknolojik imkanları kullanıyor. Operasyonların en önemli bölümünü ise suçluların takibi, bağlantılarının deşifresi oluşturuyor. Polisin eğitim düzeyinin her geçen yıl arttığına dikkat çeken Diyarbakır Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, eğitim faaliyetlerinin dışında da bilhassa uyuşturucuyla mücadele, terörle mücadele alanlarında Türk polisinin çok başarılı olduğunu belirtti.

Kaçakçılıkla mücadelede bölgesel işbirliğinin arttığına dikkat çeken Çatalkaya, "Bölgemizde kaçakçılığa yönelik başarı yakalandıkça İstanbul gibi batı illerinde uyuşturucu ve silahların yakalama miktarında azalma oluyor. Çünkü sevkiyat bölgemiz üzerinden yapılıyor. Son yıllarda bölgede büyük başarılara imza atıldı. Yalnız Diyarbakır, esrar ve silah yakalamada geçen yıl Türkiye birincisi oldu. Bu yılda silah yakalamada birinci sıradayız. Emniyet artık 'ben' yerine 'biz' prensibiyle çalışıyor. Kaçakçılar yakalansında, hangi ilde yakalanırsa yakalansın önemli değil." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious