Emniyet'ten Yasin Hayal açıklaması

Emniyet'ten Yasin Hayal açıklaması.8750
  • Giriş : 29.04.2008 / 18:41:00

Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin yargılanan Yasin Hayal'in, Bayrampaşa Cezaevi'nden tahliyesinin ardından takip edilmesi amacıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne herhangi bir bildirim yapılmadığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, bugün bir gazetede yayınlanan "İstanbul polisi Hayal'i es geçti" başlıklı haberde, "İstanbul polisinin Yasin Hayal'i takip etmeye gerek görmediğinin belirlendiği" şeklinde bir iddiaya yer verildiği dile getirildi.

Açıklamada Trabzon'da 2004 yılında meydana gelen bir bombalama olayıyla ilgili olarak yakalanan ve aynı kentte yargılanarak hüküm giyen Hayal'in, cezasını çekmek üzere Bayrampaşa Cezaevi'ne konulduğu hatırlatıldı.

Emniyet açıklamasında cezaevinden tahliye edilen bir tutuklu veya hükümlünün takip edilmesini gerektiren koşulların oluşması durumunda cezaevi cumhuriyet savcılığının bir form düzenleyerek, ilgili kişinin ikametgahının bulunduğu il valiliğine gönderilmesi gerektiği belirtildi.

"Bu kişilerin takibi, adreslerinin bulunduğu bölgeye göre o ilin emniyet müdürlüğünce veya jandarma komutanlığınca yerine getirilir" denilen açıklamada mevzuatın böyle olmasına rağmen Yasin Hayal'in 2005 yılında Bayrampaşa Cezaevi'nden tahliyesinden sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne herhangi bir bildirimin yapılmadığı ifade edildi.

Açıklamada, "Bu nedenle ilgili şahıs hakkında o tarihte bir çalışma yapılmadığı ilgili mahkemeye Emniyet Müdürlüğümüzce bildirilmiştir. Emniyet Müdürlüğümüze ilgili makamlarca bilgi verilmediği takdirde Türkiye'nin her yerinden İstanbul'daki cezaevlerine sevkedilen binlerce tutuklu ve hükümlünün resen takip edilebilmeleri mümkün değildir" denildi.

Açıklamada İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün idida edildiği gibi bir kusurunun olmadığı ifade edildi.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious