Emre: Yıkılmadım ama çok zordu

  • Giriş : 05.04.2007 / 00:00:00

Irkçılık suçlamaları ile gündeme gelen Newscastle oyuncusu Emre Belözoğlu, ırkçılık suçlamalarından aklanmasından sonra ilk mülakat The Times ile yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İçini döken Emre, "İngiltere'de bir Türküm. Ülkemizin büyükelçisiyiz. Eğer özellikle ben ırkçılıktan suçlu bulunsaydım ne kadar korkunç olurdu, düşünebilir misiniz? Benim kariyerimi ve yurt dışına çıkmaya çalışan diğer Türklerin kariyerlerini etkilerdi" dedi.

Emre, bağımsız bir disiplin komisyonuca ırkçılık suçlamalarından aklanmasından sonra yaptığı ilk mülakatta İngiliz The Times gazetesine içini döktü. Emre, şunları söyledi:

"İngiltere'de bir Türküm. Ülkemizin büyükelçisiyiz. Eğer özellikle ben ırkçılıktan suçlu bulunsaydım ne kadar korkunç olurdu, tasavvur edebilir misiniz? Benim kariyerimi ve yurt dışına çıkmaya çalışan diğer Türklerin kariyerlerini etkilerdi."

ÇAMUR AT İZİ KALSIN

Türkçedeki "Çamur at izi kalsın" deyimine dikkat çeken Emre, "Kalbimde suçlu olmadığımı biliyorum ancak sicilinizde böyle bir mahkumiyet varsa bundan nasıl sıyrılırsınız?" ifadesini kullandı.

Milli takımın Norveç ile oynadığı maçta yer almadan duyduğu memnuniyeti dile getiren Emre, "Türkiye için yeniden oynamak güzeldi" dedi. Son üç ayda yaşadıkları için "Yıkılmadım, ağlamadım ancak elbetti ki çok zordur. O süre boyunca iyi olsaydım, sürekli oynasaydım daha iyi olurdu" dedi.

The Times ise, Emre'nin uluslararası küfürlere eğilimli olduğunu öne sürerken de Emre'nin daha önce oynadığı bir maçta rakip takımın teknik direktörüne "o...pu" demekle suçlandığını anımsattı.

Ancak Emre, ırkçı küfürleri söylemediğini belirtirken de "O sözcüleri bilmezdim bile. Ne anlamı ne de nasıl telaffuz edildiği" dedi.

AGRESİF OLABİLECEĞİNİ KABUL ETTİ

Newcastle'nın kendisine verdiği destekten dolayı müteşekkir olduğunu ifade eden Emre, söyleşi sırasında "agresif" olabileceğini kabul etti. Ancak Emre "Ama herkes küfür ediyor değil mi?" dedi. Buna karşın ırkçılığın farklı bir şey olduğunu söyleyen Emre şöyle devam etti:

"Tümüyle ile kınıyorum. Arkadaşlarımızı renge göre sınıflandırmıyorum. İngiltere'ye ilk geldiğimden basın toplantısı Londra bombalamalarından bir hafta sonra idi. Müslümanların sorumlu tutulması çok konuşuluyordu o zaman düşündüm ki bir şey söylemeliyim ve terörizmi ile ırkçılığı kınadığımı söyledim. İronik değil mi?"

The Times, Emre'nın, ırkçılığın Türkiye'de bir konu olmadığını söylediğini aktarırken de "Türkiye'de birçok sihayi futbolcunun olmasına karşın oyuncular hakkında ırkçılık şikayetlerin pek olmadığına, aksine kahraman gibi muamele gördüklerine dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious