"Emreden olmak istemiyoruz"

  • Giriş : 20.05.2008 / 23:15:00

Konya Belediye Başkanı Tahir Akyürek, belediye yönetimi olarak Konyaspor'da belirleyen, düzenleyen ya da emreden olmak istemediklerini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mevlana Bera Otel'de spor basınıyla buluşan Akyürek, Konyaspor'un ''Konya Belediyespor'' olmadığını, yönetime çok fazla müdahale etmediklerini belirterek, ''Konyaspor bu yıl çok kötü bir sezon geçirdi. Önümüzdeki yıl bu gidişin tersine çevrilmesi gerekir'' dedi.

Başkan Akyürek, belediye yönetimi olarak Konyaspor'a iyi niyetli hizmet eden konumunda olmak istediklerini, belirleyen, düzenleyen ya da emreden olmak istemediklerine işaret ederek, şunları kaydetti:
''Konyaspor, belediyenin değil Konya'nın takımıdır. Biz, kriz ve sıkıntı anlarında destek olalım istiyoruz. Son 6 haftada biraz müdahil olmamız düşüşü geriye çevirmek içindi. Ligin alt sıralarından çekip, çıkarmak için müdahil olduk. Kongreye doğru giderken belirleyici olan olmak istemiyoruz. Takıma Konya'nın sahip çıkması gerekiyor. Konyalı iş adamlarının, Konyalının sahip çıkması gerekir. Elini taşın altına çok az kişi koyuyor. Uzaktan gazel okuma oluyor. Bu da sağlıklı olmuyor.''

Birçok konuda Konya ile Anadolu'da kıyaslanacak başka bir kentin olmadığını ifade eden Akyürek, ''Spora verilen destek konusunda kıyaslama olmalı. Finans yapabilecek grupların spora yapacağı desteklerle ilgili kıyas yapılmalı. Bu durumda Konya'daki durum daha açık görülecektir'' dedi.

Takıma sadece taraftar desteğinin yetmediğini ifade eden Akyürek, günümüzde Konyaspor'un daha güçlü, rekabetçi anlayışıyla hareket etmesi için maddi desteğin gerektiğini söyledi.

Belediye olarak her zaman ellerini taşın altına koyduklarını, bundan sonra da koymaya devam edeceklerini kaydeden Akyürek, ''Ancak herşey parayla oluyor. Yönetim kuruluna gireceklerin 100'er bin YTL hibe ve bir bu kadar da emanet verebilmesi gerekiyor. Rekabetçi takım yaratmak için maddi destek verecek yönetim kurulu oluşturmalı. 'Herşey belediye başkanın isteğiyle olur' diye birşey yok. Ben, Konya'nın menfaatini düşünen bir kişiyim'' diye konuştu.

Tahir Akyürek, güçlü bir Konyaspor'un oluşturulmaması durumunda daha ciddi sıkıntılar yaşanabileceğini belirterek, bu konuda Konya'da birlik ve beraberliğin sağlanması gerektiğini söyledi.

Konyaspor'un borçları kapatılarak, geleceğe daha sorunsuz gidilmesi için çalışılmasını öneren Akyürek, ''Bu yıl son anda kurtardık. 6 puanlık fark bizi yanıltmasın. Sezon başında benim öngördüğüm çıta 34-35 puandaydı. Gelecek sezonun çıtasını tespit etmek için ilk 6 maça bakmak gerekiyor. Bunun için de iyi başlamalıyız'' diye konuştu.

Bir basın mensubunun, ''İki aday var. Siz bunlardan birisine desteğinizi verecek misiniz, yoksa Konyaspor'un kaderini yönetim kuruluna mı bırakacaksınız?'' şeklindeki sorusu üzerine Akyürek, belirleyici olmak istemediğini, ama isteyen olursa, görüşünü söyleyeceğini kaydetti.

Başkan Tahir Akyürek, belediye desteğini hiçbir zaman şantaj olarak kullanmayacağını belirterek, ''Tek isteğim, Konya'da birliğin sağlanmasıdır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious