Emziren anneler çocuklarını ihmal etmiyor

Emziren anneler çocuklarını ihmal etmiyor.12964
  • Giriş : 28.01.2009 / 09:25:00

Avustralyalı araştırmacılar emziren annelerin çocuklarını ihmal etme olasılığının daha düşük olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yedi binden fazla anne ve onların çocukları üzerinde 15 yıl boyunca sürdürülen inceleme sonucunda , emzirme süresi uzadıkça ihmal olasılığının azaldığı ortaya çıktı. "Pediatrics" dergisinde yayınlanan çalışmada çocuğunu dört aydan az emziren annelerin ihmal etme olasılığının dört aydan fazla emzirenlere göre iki kat daha fazla olduğu belirtildi. Hiç emzirmeyenlerin ihmal riski ise 3.8 kat daha fazla.

The Washington Post'taki bilgilere göre, sosyo-ekonomik koşullar, depresyon veya uyuşturucu kullanımı gibi başka faktörler de etkili olsa bile, uzmanlar emzirme ve ihmal arasında güçlü bir bağ olduğunu vurguluyor.

Emzirme sırasında ortaya çıkan oksitosin hormonu çok önemli ve annelik duygularını güçlendiriyor. Uzmanlara göre, emzirmek bu hormonun daha fazla salgılanmasını sağlayarak anne ile bebeğin birbirine bağlanmasına yardımcı oluyor. Diğer bir teoriyse, oksitosinin bebek için sağlıklı bir süt ve beslenme sağlıyor olabileceğine dayanıyor.

Daha önce yapılan çalışmalarda da emzirmenin anne ile çocuk arasında güçlü bir bağ kurulmasında etkili bir faktör olduğu ortaya çıkmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*