Emzirmenin önemi

  • Giriş : 27.09.2006 / 00:00:00

Emzirme çocuk ile anne arasındaki duygusal ilişkiyi artırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Malatya Sağlık Müdürlüğü Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlama Şube Müdürlüğü tarafından 'Anne Sütünün Önemi ve Emzirmeye Teşvik' konulu seminer düzenlendi.

Bebek sağlık kuruluşları ve bebek dostu il olma çalışmaları kapsamında düzenlenen seminere konuşmacı olarak Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlama Şube Müdürü Dr. Selma Aydın Felek katıldı.

Felek, konuşmasının ilk bölümünde bebek dostu hastane ve bebek dostu il hakkında bilgiler verdi. Anne sütünün teşviki ve bebek dostu hastane programının Sağlık Bakanlığı'nca 1991 yılında başlatıldığını ifade eden Felek, program çerçevesinde anne sütünün özendirilmesi ve annelere emzirme konusunda bilgi ve doğru alışkanlıkladır kazandırılması noktasında çalışmalar yapıldığını belirtti.

Bebek dostu il olabilmek için ise hastaneler, sağlık ocakları ve ana çocuk ve aile planlaması merkezlerinin yüzde 10'unun bebek dostu sağlık kuruluşu olması gerektiğini vurgulayan Felek, bu çerçevede sağlık personelinin eğitilmiş olması, annelere danışmanlık hizmeti verildiğini dile getirdi.

Felek, anne sütünün faydaları ve önemine değinerek, "Anne sütü besleyicidir, ekonomiktir ve enfeksiyonlara karşı koruyucudur. Anne sütü büyümeyi ve gelişmeyi hızlandırır. Psikolojik faydası bulunan emzirme anne ile çocuk arasındaki duygusal ilişkiyi artırarak çocuğa uygulanan şiddette azalma meydana getirir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious