En acayip kitap başlığına ödül

En acayip kitap başlığına ödül.10870
  • Giriş : 25.02.2008 / 22:01:00

''The Bookseller'' dergisi, ''2007 En Acayip Kitap Başlığı Diagram Ödülü'' için bir liste hazırladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

"Kadınlar İnsan mı? ve Diğer Uluslararası Diyaloglar" adlı kitap ve benzerleri kitapçı raflarında "çok satanlar" arasına hiç yerleşememiş olsa da şimdi başka bir aday listesinde ödül için yarışıyor.
"The Bookseller" dergisinin düzenlediği, "2007 En Acayip Kitap Başlığı Diagram Ödülü" listesindeki, "Pigme Aşk Kraliçesi'nin İşkencesine Uğradım" kitabı da, şansı yüksek adaylar arasında sayılıyor.
Kurgusal bir hikayesi olan kitap, İkinci Dünya Savaşı'na katılmış bir pilotun, sadist bir pigme kadın tarafından yönetilen bir pigme kabilesinin eline düşmesinin hikayesini konu almış.
"Bir Kitap Nasıl Yazılır Kitabı Nasıl Yazılır?" ve "Peynir Sorunları Çözüldü" gibi kitaplarsa içerikleriyle ilgili ipucu veren adaylar arasında yer alıyor.
Bu başlıkların çok da "dikkat çekici" olmadığını düşünenler için listede başka örnekler mevcut.
The Bookseller yazarı Horace Bent, aslında yayıncılığın giderek daha fazla şirketleşmesinin kendisini korkuttuğunu, listelerin budandığını, hedeflerin belirlendiğini ve yazarların kolayca kenara atıldığını söylüyor.
Bent, adayları eleyerek listeyi hazırlarken korkularının yersiz olduğunu mutlulukla keşfetmiş.
"Acayipliğin, neyse ki hala hayatta olduğunu" belirten Bent, aday sayısını 6'ya indirmenin de son derece zorlu bir süreç olduğunu ekliyor.
Bent, listeye alınmayan ama haklarını teslim etmek istediği iki kitabı da anarak onlara gelecek yıl için bol şans diliyor:
"Hortlakları Çizmek ve Resmetmek" ile "Unutulmayan İhtişam: Alaska Deniz Avcılarının Tahta Başlıkları".
Kitapların tam listesini görmek ve kısa özetlerini de okuyarak birine oy vermek isteyen edebiyat severler, The Bookseller'ın sitesini ziyaret edebilir. Ödülü kazanan kitabın ismi ise, 28 martta açıklanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious