En az sorun İstanbul'da

  • Giriş : 02.07.2006 / 00:00:00

Prof. Dr. Ortaylı, 'Şehir ve Medeniyet'in konuğu oldu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şehir ve Medeniyet adlı konferansta konuşan Ortaylı, Türkiyedeki asayiş bakımından en az sorun yaşanan ilin İstanbul olduğunu vurgulayarak, "İstanbul 16 milyonluk bir şehir. Şehirleri içinde bulunduğu konumları itibariyle değerlendirdiğimiz zaman Türkiye'nin en az sorun yaşanan şehri olarak İstanbul'u görmekteyiz." dedi.

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Salonu'nda konuşan Ortaylı medeniyetlerin oluşmasının zaman aldığını belirterek tek dinli olmayan milletlerin medeniyet oluşturamaz gibi bir anlayışın yanlış olacağının altını çizdi.

Roma medeniyetinden örnek veren Ortaylı, "Roma Medeniyeti çok tanrılı dine sahipti. Ancak çok güçlü ve köklü bir medeniyet ortaya koymasını bildi. Bu gösteriyor ki çok tanrı ve tanrıya inanmayan milletlerin medeniyet oluşturabileceğini gösterir" şeklinde konuştu.

Program sonunda Atatürk Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Enver Konukçu Tarihçi-yazar İlber Ortaylı' ya çalışmalarından dolayı plaket verdi.

Ayrıca Erzurum'un simgesi olan Çiftte Minareli Medrese'de Ahmet Özhan konser verdi. Havanın yağışlı olmasına rağmen vatandaşlar konserde Ahmet Özhan'ı yalnız bırakmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious