En büyük 2. meteor çukuru

  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

Ağrı'daki dünyanın en büyük ikinci meteor çukurunun derinliği her geçen gün biraz daha azalıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki Gürbulak Gümrük Kapısı'na 2 kilometre uzaklıktaki meteor çukuru, 1892 yılında bölgeye düşen büyük bir göktaşının çarpması sonucunda oluştu.

Taşın çarpması ile oluşan 60 metre derinliğindeki meteor çukuru aradan geçen zaman diliminde rüzgar, kar ve yağmurların taşıdığı kumlarla doldu, derinliği giderek azaldı. Yıllardır bölgeye gelen turistlerin de büyük ilgi gösterdiği meteor çukuru önceden 60 metre derinliğe sahipken, şu andaki derinliği ise 35 metre. Her yıl yaklaşık 8- 10 bin civarında turistin ziyaret ettiği meteor çukurunun ilk görünümünü kaybetmemesi için şu ana kadar bir çalışma yapılmadı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bu konuda bir proje hazırlamaya başladığı öğrenildi.

Ağrı Kültür ve Turizm Müdürü Muhsin Bulut, çukurun gün geçtikçe dolması nedeniyle bakanlığın proje hazırlığı içerisine girdiğini ifade etti. Meteor çukurunun korunması için bugüne kadar hiçbir çalışmanın yapılmadığını doğrulayan Bulut, "Maalesef dünyanın ikinci büyük meteor çukuruna gerekli önem verilmedi. Gerekli korumalar yapılmadığı için 60 metre derinliğindeki çukur şu an 35 metre derinliğinde. Bu çok vahim bir durum. Dünyanın ikinci büyük meteor çukurunun Doğubayazıt'ta olması turizm açısından çok önemli. Çukurun korunması için bir proje hazırladık. Artık çukuru moloz gibi atıklar doldurmayacak. Daha fazla turistin gelmesi için daha farklı çalışmalar başlatacağız." diye konuştu.

Atatürk Üniversitesi Ağrı Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Faruk Kaya meteor çukuruna gerekli önlemler alınmadığı takdirde çukurun kısa sürede kapanabileceğini söyledi. Dünyanın ikinci büyük çukuru olarak kabul edilen meteor çukurunun kapanmaması için herhangi bir çalışma yapılmamasını endişe verici olarak değerlendiren Yard. Doç. Dr. Kaya, "Turizm açısından çok önemli bir yere sahip. Ama malesef derinlik günden güne azaldı. Çünkü moloz ve topraktan dolayı günden güne çukurun içerisi doluyor. Bunun için bir an önce önlem alınması lazım. Aksi takdirde meteor çukurunun bütün cazibesini kaybeder." diye konuştu.

Doğubayazıtlı esnaf Hakan Aktaş ise bölge turizmi açısından Meteor Çukuru'nun çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti. Her yıl çok sayıda turistin Doğubayazıt'a geldiğini ifade eden Aktaş, "Doğubayazıt için turist çok önemlidir. Her yıl çok turist geliyor. Bu durum da işlerimizi olumlu etkiliyor. Gelen turistlerin birçoğu Meteor Çukuru'nu görmeye geliyor. Ama yıllardır çukur için herhangi bir çalışma yapılmadı. Çukur günden güne taş ve toprakla doluyor. Gerekli önlem alınmazsa Çukur eski cazibesini kaybedecek ondan sonra bölgeye turist gelmeyecek. İnşallah kısa sürde buna bir çözüm bulunur." şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

ALASKA'DAN SONRA DÜNYANIN İKİNCİ BÜYÜK METEOR ÇUKURU

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesi, dünyada büyüklük ve derinlik bakımından Alaska'dan sonra ikinci büyük meteor çukuruna sahip.
Dünyada Alaska'da düşen göktaşından sonra ikinci sırada bulunan meteor çukuru, Doğubayazıt Sarıçavuş köyü sınırları içinde ve kayalık bir alanda bulunmakta. Bundan yaklaşık 100 yıl önce (1880-1885 yıllarında) geceleyin birden düşen gök cismi 35 metre genişliğinde ve 60 metre derinliğinde bir çukur açmıştı. Çukurun açılması sırasında meydana gelen sarsıntı geniş bir alanda hissedilirken. o gecenin sabahında Gülveren köyünün kaynak suları bulanık akmış.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious