En büyük arzusuydu Şükür'e kavuşmak

En büyük arzusuydu Şükür'e kavuşmak.10195
  • Giriş : 18.04.2009 / 08:07:00

Yüz binde bir kişide rastlanan amansız SSPE hastası 15 yaşındaki Olcay Baltürk’ün Hakan Şükür sevgisi karşılıksız kalmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Esenler Belediye Başkanı M. Teyfik Göksu'nun ricasını kırmayan milli futbolcu Hakan Şükür, Esenler Belediyesi'nde Olcay ile buluşarak kendisine imzalı, 9 numaralı üzerinde Hakan Şükür yazan Galatasaray forması hediye etti.

Esenler – Nenehatun Mahallesi'nde oturan Olcay Baltürk, 2001 yılında 7 yaşına geldiğinde, diğer akranları gibi büyük bir sevinç heyecan içinde okuluna başladı. Ancak Olcay daha arkadaşları ve öğretmenleriyle yeni tanışmış, okulun tadını çıkarmaya başlamıştı ki aniden rahatsızlandı. Olduğu yerde duramayan, oynayıp-zıplayan Olcay, bir anda yürüyemez, konuşamaz, yiyip-içemez hale geldi.

Hastaneye kaldırıldığında teşhisin konması geç olmadı. Doktorlar acı gerçeği Baltürk ailesine zehir gibi söylediler: SSPE (Subakud Sklerozan Pan Enfesalid). Halk dilinde “Beyin İltihaplanması” denilen ve kızamık sonrası beyinde iltihaplanarak yavaş yavaş sinsice ilerleyen bu hastalığın, insanın bir çok fonksiyonunu yitirmesine sebep olduğunu açıklayan doktorlar, “Hastalığın tedavisi de çok zor. Ancak uygulanan ilaç tedavisi ile hızlı ilerlemesi engellenebiliyor” dedi.

Daha okula gitmeden okuma-yazmayı öğrenecek kadar zeki ve hayat dolu olan Olcay, bir anda hiçbir ihtiyacını göremeyecek kadar bitkin bir duruma düştü. Aile, tek çocukları Olcay için seferber olduysa da tedavi edici bir sonuç alamadı. Anne Zekiye Baltürk ise yaklaşık 9 yıldan beri biricik oğlunun iyileşmesi ve azıcık yüzünün gülmesi için seferber olmuş durumda.

Hakan Şükür sevgisi

Olcay'ın hayatında 3 sevgili vardı. Anne-baba, okul, GS-Hakan Şükür. Hastalığı ile okulundan oldu. Daha karneyi alamadan amansız hastalığın pençesinde kıvranmaya başladı ve okul hayatı sona erdi. Anne ve babası sürekli yanındaydı. Onların sevgisi ve yardımı ile hayata tutunmaya çalışıyordu. Ama diğer sevgilisi cimbom ve Hakan Şükür'e de bir ulaşabilse… Ondan mutlu kimse olamazdı. Evinde sürekli G.S. forması giyen Olcay'ın aşk derecesinde bu sevgisi karşısında elinden bir şey gelmeyen biçare anne Zekiye Baltürk, soluğu Esenler'in yeni Belediye Başkanı M. Teyfik Göksu'nun yanında aldı. Durumu Göksu'ya anlatan Zekiya Baltürk, “Oğlum sürekli Hakan Şükür ile görüşmenin hayallerini kuruyor. Şu anda tek isteği bu. Ne olur bana yardımcı olun” diye ricada bulundu.

Göksu aracı oldu

Esenler Belediye Başkanı M. Teyfik Göksu, acılı ailenin bu talebini yerine getirmek için hemen harekete geçti. Göksu, milli futbolcumuz Hakan Şükür ile temasa geçti. Özürlülerle ilgili özel çalışmalar yapan Hakan Şükür, M. Teyfik Göksu'nun talebine olumsu cevap verdi. Bunun üzerine güzel haber, hemen aileye bildirildi.

Duygusal buluşma

Ve bugün Esenler Belediyesi ilginç ve duygusal bir buluşmaya sahne oldu. Hakan Şükür söz verdiği gibi bugün öğleden önce Esenler Belediyesi'ne gelerek hayranı Olcay ile Belediye Başkanı M. Teyfik Göksu'nun makamında buluştu. Olcay'ı öpüp “geçmiş olsun” dileklerinde bulunan Hakan, kendisine 9 numaralı üzerinde Hakan Şükür yazan Galatasaray forması imzalayıp hediye etti. Annesi Zekiye Baltürk'ten Olcay'ın hastalığı hakkında bilgi alan Hakan Şükür Olcay'ın dünü ve bugünü öğrenince oldukça duygulandı. Olcay ise sevincini sadece mimik hareketleriyle belli edebildi. Olcay'ın annezi Zekiye Baltürk, Olcay'ın aynı hastalığa yakalanan Utku adında başka bir arkadaşı daha olduğunu söylemesi üzerine Hakan, Utku için de bir forma imzaladı. Hakan Şükür, diğer SSPE hastası Utku'nun babası Ahmet Gümüş ile de telefonla görüşüp “Geçmiş olsun” dilediğinde bulundu.

Okul yapacağız

Baltürk Ailesi'nin zor bir durumda olduğunun altını çizen Hakan Şükür, “İmtihan dünyası, zor bir durum. Allah yardımcıları olsun. Sayın Başkanımızın vesilesi ile buradayız. Her zaman onların yanında olacağım. Emre Aşık başta olmak üzere bir grup arkadaşımla beraber özürlülerle ilgili çeşitli projeler başlattık. İlçe belediyeleri ile birlikte özürlü insanların uzağa gitmeden, kendi semtlerinde gidebilecekleri okullar kurmayı planlıyoruz. Yani insanlarımızla ilgilenmeye çalışıyoruz. Ne kadar ilgilenebilirsek dünya daha çekilebilen bir yer haline gelir” dedi.
Bu projelerinden birisini Bahçelievler'de başlattıklarını hatırlatan Şükür, “Bahçelievler Belediyesi tarafından bir arsa tahsis edildi. Bu arsaya okul yaptırıyoruz, proje tamam, imzalar atıldı, iş inşaata kaldı. İstanbul Milletvekilimiz Lokman Ayva ile beraber bir reklam filminde oynadık. Bu insanlarımıza ne yapabiliriz diye sürekli görüşüyoruz. Biz toplum önündeki insanlar olarak bu projelere her zaman varız. Bu projeleri artırarak devam ettirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Başkandan teşekkür

Esenler Belediye Başkanı M. Teyfik Göksu da, Olcay'ın Esenler'deki 3500 özürlüden birisi olduğunu hatırlatarak, “Onlar için ne yapsak azdır. Bu hastalarımızı yalnız bırakmayan, 24 saat onlarla beraber olan ailelerine teşekkür ediyorum. Hakan Şükür kardeşimiz nezaket gösterip geldi, sağ olsun. Olcay ve Utku'lar adına kendisine çok teşekkür ediyorum. Olcay'ın en büyük emellerinden birisi Hakan ile yan yana gelebilmekti. Allah'a şükür bugün onu gerçekleştirdik. İnşallah Allah şifasını da verir” dedi.

Galatasaray maçı istedi

Dertli anne Zekiye Baltürk de hem Hakan Şükür, hem de Esenler Belediye Başkanı M. Teyfik Göksu'ya teşekkür ederek, “Allah sizden razı olsun. Oğlumun en büyük arzusunu yerine getirdiniz. Oğlumun iyileşmesi için elimden ne gelirse yapmak istiyorum. Bir böbrek nakli, kalp nakli gibi bir şey olsa her şeyimi vermeye razıyım. Ama doktorlar bu hastalıkta böyle bir şeyin mümkün olmadığını söylüyorlar. Herşey takdir-i ilahi deyip sabretmeye çalışıyorum” şeklinde konuştu.

Zekiye Baltürk, “Eğer bir de oğlumu Galatasaray maçına götürebilirsem benden daha mutlu bir anne olmaz” demesi üzerine Hakan Şükür'ün, “İnşallah ona da yardımcı olacağım. Mesela, bu hafta sonu Olimpiyat Stadı'nda oynanacak Büyükşehir Belediye Spor- Galatasaray maçı olabilir. Bu konuda size yardımcı olacağım” demesi üzerine anne Zekiye Baltürk, “Allah sizden razı olsun” diyerek sevincini dile getirdi.

CAFESİYASET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*