En büyük çelik üreticisi Sidor kamulaşsın

En büyük çelik üreticisi Sidor kamulaşsın.18298
  • Giriş : 01.05.2008 / 15:40:00

Venezuella Devlet Başkanı Hugo Chavez, ülkenin en büyük çelik üreticisi Sidor'un kamulaştırılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Chavez, 1 Mayıs dolayısıyla başkent Karakas'ta işçilere yaptığı konuşmada, hükümetin, yüzde 60'ı Lüksemburg merkezli Ternium'un kontrolündeki Siderurgica del Orinoco'yu (Sidor), "sosyalist bir şirkete" dönüştüreceğini söyledi.

"Sidor şimdi devrimci hükümet tarafından geri alındı" diyen Venezuella lideri, 2006 yılında yeniden seçildikten sonra ülkesinin yönünü Sosyalizm'e çevireceği sözünü vermişti.

Chavez hükümeti yabancı şirketlerin kontrolündeki telekomünikasyon, çimento, elektrik, petrol ve doğalgaz şirketlerini millileştirmişti.

Reformlarını "21'inci Yüzyıl Sosyalizmi" olarak adlandıran Chavez, şirketlerin yurtdışı satışlardan önce iç piyasaya yoğunlaşması gerektiğine inanıyor.

Chavez, yüzde 20 hissesi kamuya ait olan ve ürettiği çeliğin çoğunu ülke içinde satmasını istediği Sidor'un bu ay başında millileştirilmesi talimatı vermişti.

Venezuellalı yetkililer, Sidor'un yüzde 60 hissesini kontrol eden Ternium temsilcileriyle yaptıkları fiyat pazarlığından sonuç alamadı. Chavez, hükümetin, Ternium'un talep ettiği 4 milyar doları ödemeyeceğini söylemişti.

Hükümet yetkilileri, Sidor'un toplam değerinin 800 milyon dolar olduğunu savunuyor. Ternium, Arjantin-İtalya şirketi Techint Group tarafından kontrol ediliyor.

Venezuella'da yıllık 5 milyon ton çeliğin yüzde 85'ini üreten ve 4 bin 500 işçiyi istihdam eden Sidor, 1998 yılında özelleştirilmişti.

En düşük maaşa zam

Bu arada Chavez, enflasyonun yükselmeye başladığı ülkede asgari ücreti yüzde 30 artırdı. Chavez, asgari ücreti 1 Mayıs'tan itibaren 372 dolara çıkaran kararnameyi imzaladı.

Böylece Venezuella'nın Latin Amerika'da en yüksek asgari ücret veren ülke olacağını belirten Chavez, gıda yardımı pulları da hesaba katıldığında asgari ücretin gerçekte 558 dolara ulaşacağını ifade etti, "Çalışan sınıf olmadan Sosyalizm olmaz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious