En büyük deprem tatbikatı

En büyük deprem tatbikatı.7110
  • Giriş : 01.01.2008 / 18:38:00
  • Güncelleme : 19.11.2008 / 18:40:48

California'da amerikan tarihinin en büyük deprem tatbikatı yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'nin en yüksek deprem riski taşıyan eyaletinde gerçekleştirilen tatbikata yaklaşık 5 milyon kişi katıldı.

ABD'nin en yüksek deprem riski taşıyan eyaleti California, ABD tarihinin en büyük deprem tatbikatına ev sahipliği yaptı.

5 milyon kişinin katıldığı ve planlamasında 300'den fazla uzman görev aldığı tatbikat, güneydeki San Andreas Fayının harekete geçmesi ve 7 nokta 8 büyüklüğündeki bir depremin meydana gelmesi varsayımına göre düzenlendi.

1800 kişinin ölümüne, 200 milyar dolarlık da hasara yol açacağı tahmin edilen korkunç deprem için hazırlanan tatbikata kamu kuruluşları, okullar, hastaneler, kiliseler, iş yerleri ve vatandaşlar da katıldı.

Deprem tatbikatının yapıldığı saatle herkes masaların altına saklanıp sarsıntının geçmesini bekledi. Sarsıntı ardından beş bin kişiden oluşan kurtarma ekipleri ise halkın yardımına koştu.

Amerikalı uzmanlara göre California'da önümüzdeki 30 yıl içinde Richter ölçeğine göre 7,5 ya da daha büyük bir deprem olması ihtimali yüzde 46... California'da son büyük deprem, 1994'te yaşanmış, 6,7 büyüklüğündeki depremde 57 kişi ölmüştü. California'daki San Andreas fay hattı Marmara depremine sebep olan Kuzey Anadolu fay hattına benzerliğiyle dikkat çekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*