En büyük küfür 'Türk müsün?' demek

En büyük küfür 'Türk müsün?' demek.14056
  • Giriş : 24.06.2009 / 14:29:00

Sovyet dünyasının renkli lideri pek öyle küfürlü konuşmazmış. En büyük küfürü kızdığı kişiye Türk demek olurmuş...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Arap ülkelerinin son yıllardaki en gözde küfürünün "Anneni Türk televizyonunda görmüşler" olduğu ortaya çıktıktan sonra başka bir küfür de Sovyetler Birliği'nden geldi. Ancak bu küfür sadece Türk televizyonlarını değil, tüm Türkler'i aşağılıyor. Sovyetler'in renkli liderlerinden Nikita Kruşçev'in çok kızdığı kişilere, “Türk müsün!” diye bağırdığı ortaya çıktı.

Milliyet gazetesinde Cenk Başlamış'ın haberine göre; ABD'de yaşayan oğlu Sergey Kruşçev, Jozef Stalin'in ardından 1953-1964 yılları arasında Sovyetleri yöneten babasıyla ilgili bazı anılarını Ukrayna basınına anlattı.

KIZDIĞI KİŞEYE TÜRK DERDİ

Kruşçev,babasının evde devlet işlerinden fazla söz etmesini sevmediğini belirtti ve “Benim söylediklerimi de bazen ilgiyle dinler, bazen susmamı isterdi. Öyle fazla küfürlü konuşan birisi değildi. Öfkelendiğinde kullandığı en ağır küfür kızdığı kişiye 'Türk' demek olurdu. Kelime hazinesi çok zengindi. Konuşurken deyimleri çok kullanır, çevirmenleri zor duruma düşürürdü” dedi.

HALA KULLANILAN BİR KÜFÜR

Rusça'da “Türk müsün nesin?” karşısındakinin söylediğini anlamayan kişiler için günümüzde de kullanılan bir hakaret ifadesi. Sergey Kruşçev babasını sadece iki kere sarhoş gördüğünü, Stalin'in içki içmesi için yaptığı ısrarı her seferinde kibarca geri çevirmeye çalıştığını anlattı.

Oğul Kruşçev, babasının Birleşmiş Milletler (BM) kürsüsünden Batı dünyasına “Sizi gömeceğiz!” diye seslenmesinin ise yanlış yorumlandığını, ABD'nin sözleri propaganda amacıyla çarpıttığını iddia etti. Kruşçev'in 1960 yılında Filipinler temsilcisine kızarak ayakkabısıyla kürsüye vurması büyük yankı yaratmıştı.

İNTERNETHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*