'En büyük pay sanayicinin'

  • Giriş : 10.07.2006 / 00:00:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, sanayi-devlet işbirliğiyle yapılacak projelere her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

belirterek, "Bu başarıda şüphesiz en büyük pay sanayicilerimizindir. Bu hamlelerden dolayı sanayicilerimizi kutluyorum" dedi.

Dünya'da rekabetin çok zorlaştığına işaret eden Bakan Yıldırım, "Bugün dünyada rekabet etmek çok zorlaşmıştır. Çünkü, dünyanın her tarafında üreten, ürettiğini satmaya çalışan imalatçılar, üreticiler, ihracatçılar vardır.Bunlarla başa çıkmak, kalitede yarışmak, fiyatta yarışmak çok kolay bir iş değildir. Bunun için maliyet girdilerinin düşürülmesi gerekiyor. Bunu herşeyden önce temel girdiler dediğimiz, ulaşım, haberleşme, enerji, işgücü ve hammadde maliyetlerinde ciddi tasarrufa gitmek zorundayız. Bunun yanında teknolojiyi kullanacağız. Teknoloji yoğun üretim metotlarını kullanmak suretiyle avantaj sağlayacağız" diye konuştu.

Avrupa Birliği'nde yapılan bir araştırmada, bilgi ve iletişim teknolojilerinin imalat sektöründe kullanılmasıyla birlikte verimin yüzde 50 oranında artırdığını anlatan Bakan Yıldırım, şöyle dedi:

"Son 5 yılda Avrupa Birliği'nde yapılan bir araştırmada ortaya çıkan bir gerçek var. O da bilgi, iletişim teknolojilerinin üretim imalat sektöründe kullanılmasıyla birlikte verimlilikte yüzde 50'lere varan bir artış sağlandığı ortaya çıkmıştır. Bugün sanayi sektörünün buna göre yapılanmasını süratla yapması çok büyük önem arzetmektedir. Hükümetimiz, Bakanlar Kurulu'nda imalat sektörümüzün, sanayicilerimizin sorunlarını çok yakından takip etmektedir. Çünkü, rekabet gittikçe zorlaşmıştır. Demiryollarında başlaşmış olduğumuz hamle, demiryollarının yol standartlarının iyileştirilmesi ve bağlantı hatlarının ana hatlara bağlanması ki bu yıl içerisinde 50 tane yapacağız. Çumra'da yaptığımız 5 km.lik hat 650 bin ton yükü demiryollarıyla taşıyacak ilave bir kapasiteyi sağlamıştır. Bu iltisak hatları aracılığıyla devlet demiryollarında, yıllık 18 milyon tonun yarısını tesis ettiğimiz iltisak hatları aracılığıyla taşınır hale gelmiştir. Eğer ulaşım altyapınız iyi tesis edilmemişse, bağlantılar entegre sağlanmamışsa, zaman kaybediyorsunuz, hemde ulaşımınız pahalı olduğundan rekabet gücünüz zorlaşıyoruz. Bunun altyapısını hazırlamaya çalışıyoruz."

Bu arada, sivil havacılığın rekor denebilecek düzeyde artışlar gerçekleştirildiğini dile getiren Bakan Yıldırım, bugün yapılıp da kapalı olan meydan sayısının çok azaldığını kaydetti. Yıldırım, "Geldiğimizden beri hiç sefer yapılmayan 8 meydanı açtık, diğer 3 meydanda çalışmalarımız devam ediyor. Artan trafik karşısında yetersiz kalan meydanlarımız için bölgesel anlamda yeni havaalanları projeleri gündemimize gelecek. Bu bağlamda sizin sunamda da gösterdiğiniz bölgesel havaalanı projesini, kısa vadede yapmamız söz konusu değil. Ama, orta vadede düşüneceğimiz proje kapsamında" diye konuştu.

Konya Sanayisi ve ekonomisi hakkında bilgi veren Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil ise konuşmasında, Konya'nın endüstri potansiyeli ve bu potansiyelin harekete geçmesi için gerekli olan kamu yatırımlarını slayt eşliğinde sundu. KSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, günün anısına Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırıma çini tabak hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious