En büyük pirinç ihracatçısı "Pirinç tüketimini azaltın" dedi

En büyük pirinç ihracatçısı
  • Giriş : 21.04.2008 / 12:48:00
  • Güncelleme : 21.04.2008 / 12:59:30

Dünyanın en büyük pirinç ihracatçılarından birisi olan Tayland'ın Başbakanı Samak Sundaravej, halkından fiyatı giderek artan pirincin tüketimini azaltmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sundaravej, ülkenin ana gıda maddesi pirinç hakkında yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, tüketimin bir mikar azaltılmasıyla, aradaki farkın ihracata yönlendirileceğini ve pirinç üreticilerinin daha fazla kazanç elde edebileceğini söyledi. Başbakan bunun ülkedeki refah seviyesinin yükselmesi manasına geleceğini ifade etti ve "Az pirinç ye, az öde, daha fazla mutlu ol" şeklinde konuyu özetledi.

Bu arada, Tayland'da 3 bin 229 üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, yüzde 48'lik bir kesimin pirinç tüketiminde daha dikkatli davrandıkları ve mümkün olduğunca israftan kaçındıkları ortaya çıktı.

Tayland'da kokulu yasemin pirincinin kilosu son 3 ay içinde yüzde 50 yükselerek 1 dolar seviyesine yaklaştı. İhracat fiyatlarının da yüksek seyrettiği son zamanlarda standart kabul edilen 1 ton Pathum Thani pirincinin fiyatı da yüzde 50 artışla 956 dolara vardı.

Hindistan ve Vietnam gibi ihracatta başı çeken ülkelerin sınırlamalar getirmesinin ardından Tayland pirincine olan talep artmış, bütün dünyada pirinç fiyatlarında ani yükselmeler görülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious