En büyük vurgun SSK'da yaşanmış

En büyük vurgun SSK'da yaşanmış.11289
  • Giriş : 18.12.2008 / 17:00:00

Konuyla ilgili açıklama yapan SGK Genel Müdürü Ulaş en büyük vurgunun SSK'da yaşandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) ölen emeklilerin maaşını alan 80 bin kişiyi yakalaması büyük yankı uyandırırken, konuyla ilgili ayrıntılar netleşmeye başladı. SGK Sosyal Sigortalar Genel Müdürü İbrahim Ulaş yazılı bir açıklama yaptı. SGK çatısı altında birleştirilen SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'ndan emekli maaşı alanların kimlik bilgilerinin 2003'ten itibaren güncellendiğini aktaran Ulaş, vatandaşlık numaralarıyla MERNİS kayıtlarının çapraz sorgulamalardan geçirilerek karşılaştırıldığını söyledi.

EN BÜYÜK VURGUN SSK'DA YAŞANMIŞ

Yapılan incelemeler sonucunda yersiz ödemelerin ortaya çıkarıldığına işaret eden Ulaş, "SSK'da 45 bin 290, Bağ-Kur'da 21 bin 96 ve Emekli Sandığı'nda 13 bin 47 kişi olmak üzere toplan 79 bin 433 kişinin haksız gelir ve aylık aldığı tespit edilerek, bu aylıkların kesilmesi suretiyle 480 milyon YTL tasarruf sağlanmıştır." dedi. Söz konusu çalışmaların millet ve devleti için çalışan özverili ekibin gayretleriyle yapıldığına işaret eden Ulaş, aynı ekibin e-bildirge, e-borcu yoktur, e-rehberlik, e-evrak uygulamalarıyla vatandaşların işlemlerini kolaylaştırıp hızlandırdığına vurgu yaptı.

'SGK'YI ELEŞTİRMEK ALIŞKANLIK HALİNE GELDİ'

Sosyal Güvenlik Reformu'nun ekim ayında yürürlüğe girmesiyle kaos ve karmaşa bekleyenlerin aksine başarıyla vatandaşa hizmet götürüldüğünü kaydeden Ulaş, SGK ve reformu eleştirenlere sert çıktı:

"Reformun hayata geçirilmesiyle ilgili olarak 30.10.2008 tarihinde '1 Kasım'da 30 milyon vatandaşımız hastane kapılarında kalacak' şeklinde yapılan haberin 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamındaki hükümlerle uzaktan yakından ilgili olmadığı halde bu yönde açıklama yapılmasının neden ve gerekçesinin kamuoyuna açıklanmasının etik kuralların gereği olduğu unutulmamalıdır. Bu ve buna benzer kamuoyunu yanıltıcı haber, yorum ve manşetlerin alışkanlık haline getirildiği görülmektedir."

Kuruma bildirimi yapılan çocuk sigortalılarla ilgili denetimlerin sürdüğüne dikkat çeken Genel Müdür Ulaş, 20 bin 889 çocuk sigortalının bildirimlerinin iptal edildiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*