En büyük yarış AKP ve CHP arasında

En büyük yarış AKP ve CHP arasında.8975
  • Giriş : 21.01.2009 / 11:20:00
  • Güncelleme : 21.01.2009 / 11:23:15

29 Mart yerel seçimlerinde en büyük yarış AKP ve CHP arasında İstanbul’da geçecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

29 Mart yerel seçimlerinde en büyük yarış AKP ve CHP arasında İstanbul'da geçecek. Yapılan ankette Kılıçdaroğlu'nun adaylığıyla CHP uçuyor. İşte o anket...

29 Mart yerel seçimlerinde en büyük yarış AKP ve CHP arasında İstanbul'da geçecek.

AKP, İstanbul'da mevcut başkan Kadir Topbaş'la yola devam ederken, CHP ise henüz adayını açıklamadı. Ama kamuoyu yoklamaları hızlandı. Konsensus Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, “İstanbul Yerel Seçimler 2009” araştırmasını 8-12 Ocak tarihleri arasında İstanbul'un 32 ilçesinde gerçekleştirdi. 2 bin 43 kişiyle telefonla yapılan araştırmada, ankete katılanlara, “Yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi partinin belediye başkanı adayına oy vereceksiniz?” diye soruldu.

Araştırmaya katılanların yüzde 28'i AKP'nin belediye başkan adayına oy vereceğini belirtirken, CHP'nin belediye başkan adayına oy vereceklerin oranı ise yüzde 15 oldu. Ancak ankete katılanlara “Eğer Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul'da CHP'den aday olursa, tercihiniz ne olur?” diye soruldu. Anketten ilginç bir sonuç ortaya çıktı. Kılıçdaroğlu'nun aday olması durumunda CHP'nin oyu yüzde 32'ye yükseliyor. Buna göre AKP'ye oy vermeyi düşünenlerin %18'i, MHP'ye oy vermeyi düşünenlerin %48'i ve DSP'ye oy vermeyi düşünenlerin %53'ünün, Kemal Kılıçdaroğlu CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olursa CHP'ye oy verme eğilimleri artacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*